×
Sergei Lavrov, 2011
Fondacioni i mbështetjes dhe mbrojtjes së të drejtave të bashkatdhetarëve, të
Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov dhe Sekretarja Amerikane e Shtetit Hillary Clinton zhvilluan të martën në mbrëmje bisedime telefonike dhe diskutuan situatën në Korenë e Veriut pas vdekjes së Kim Jong II më 17 dhjetor.
Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov beson se vdekja e Udhëheqësit të Republikës Popullore Demokratike të Koresë Kim Jong II nuk do të ndikojë në marrëdhëniet e Rusisë dhe Koresë së Veriut.
Kontradiktat ekzistuese, në lidhje me mbrojtjen evropiane antiraket, u bënë temë kyçe e mbledhjes së Këshillit NATO-Rusi që përfundoi në Bruksel.
Deklarata e Sekretares Amerikane të Shtetit Hillary Clinton, e cila i quajti zgjedhjet parlamentare të 4 dhjetorit në Rusi si “jo të lira dhe jo të ndershme”, është mungesë respekti ndaj OSBE-së, mendon Ministri i Jashtëm i Federatës Ruse Sergei Lavrov.
Ministri i Jashtëm i Rusisë Sergei Lavrov refuzoi pjesëmarrjen e vet në takimin
Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) ka nevojë për një reformë të thellë, përndryshe ajo mund të humbasë ndikimin dhe rëndësinë e vet.
Rusia është përfshirë në mënyrë mjaft aktive në ripërtëritjen e ushtrisë dhe policisë afgane, duke i siguruar ato me armë dhe municione falas.
Rusia bën thirrje për ti dhënë fund njëherë e
Thirrjet e Perëndimit, të cilat i adresohen opozitës siriane për të
Rusia dhe Bashkimi Evropian ranë dakort për përpilimin e “hartës rrugore”, e cila destinohet të çojë në vendosjen e regjimit pa viza midis tyre.
Gjermania, Franca dhe Britania e Madhe paraqitën në OKB një projekt-rezolutë të re
Në Siri furnizohen armë kontrabandë nëpërmjet territoreve të Libanit, Turqisë, Iranit dhe disa vendeve të tjera, deklaroi sot Ministri i Jashtëm i Federatës Ruse.
Moska nuk përjashton mundësinë e vendosjes nga SHBA, në kuadër t
Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov deklaroi mbi synimin e tij për të diskutuar
Vendet e BRIKS (BRICK) shprehen të gatshme të marrin pjesë në aktivitetet për stabilizimin e situatës në zonën e euros, duke përfshirë këtu edhe dhënien e kredive, deklaroi Kreu i MPJ të Rusisë Sergei Lavrov.
Rusia nuk do të lejojë përsëritjen e skenarit libian në Siri, deklaroi Ministri i Jashtëm i Federatës Ruse Sergei Lavrov. “Ne nuk mbështesim regjimet, ne mbështesim të drejtën ndërkombëtare”, - theksoi Ministri rus.
Ministri i Jashtëm i Rusisë Sergei Lavrov bëri thirrje për zgjerimin e hapësirës së gjuhës ruse me ndihmën e komunitetit të medias.
Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov të premten do të marrë pjesë në nënshkrimin e Konventës së Këshillit të Evropës “Medikrim” për luftën kundër falsifikimit të ilaçeve.
“Gaddafi nuk duhej të vritej kurrsesi" Për këtë deklaroi Ministri i Jasht
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31