×
Ekuadori

Presidenti i Ekuadorit, Rafael Correa Delgado, pranoi se ai dëshiron të jetë si lideri rus, Vladimir Putin. 

Rusia dhe Ekuadori do të vazhdojnë të bashkëpunojnë në luftën kundër financimit të terrorizmit, legalizimit të të ardhurave të fituara me rrugë kriminale dhe krimit kibernetik, deklaroi Presidenti i Rusisë Vladimir Putin pas bisedimeve me Presidentin e Ekuadorit, Rafael Correa Delgado, në Kremlin.

Presidenti i Republikës së Ekuadorit, Rafael Correa Delgado, mbërriti në Moskë të hënën me një vizitë zyrtare.

Presidenti i Ekuadorit Rafael Correa propozoi mbajtjen në vend të një referendumi mbi ndalimin e mediave të shkruara.

Autoritetet ekuadoriane njoftuan mbi evakuimin e 200 personave nga zonat malore në afërsi të vullkanit Tungurahua, shpërthimi i të cilit filloi të dielën me vjelljen e hirit në atmosferë.

Në zyrën e Ambasadorit të Ekuadorit në Londër u gjet një pajisje përgjimi.

Ish-punonjësi i shërbimeve amerikane të zbulimit Edward Snowden nuk e braktis shpresën e marrjes së azilit politik në Ekuador.
Qeveria e Ekuadorit nuk e ka shqyrtuar ende kërkesën e ish-oficerit të zbulimit amerikan
Autoritetet ekuadoriane i dorëzuan shtetasit amerikan Edward Snowden dokumentin që i jep atij të drejtën e hyrjes në këtë vend amerikano-jugor, njoftoi telekompania Univision, e cila është e bazuar në Shtetet e Bashkuara dhe transmeton në gjjuhën spanjolle.
Ish-bashkëpunëtori i CIA-s, Edward Snowden, po udhëton në mënyrë
Ministri i Punëve të Jashtme të Ekuadorit Ricardo Patiño konfirmoi se po shqyrtohet kërkesa e Edward Snowden për azil politik.
Themeluesi i site "WikiLeaks" Julian Assange deklaroi se ai ka ndërmend të qëndrojë në Ambasadën e Ekuadorit në Londër, edhe në qoftë se atij do t’i hiqen aktakuzat për krimet e karakterit seksual.
Sot ministrat e jashtëm të Britanisë dhe Ekuadorit zhvilluan një takim në lidhje
Qeveria britanike ka marrë një propozim nga zyrtarë të lartë të Ekuadorit për të diskutuar fatin e themeluesit të "WikiLeaks" Julian Assange nëpërmjet negociatave.
Agjencia Hapësinore Civile e Ekuadorit (EXA) njoftoi se sateliti i parë ekuadorian "Pegas", i lëshuar në kozmos, mund të përplaset së shpejti me mbetjet e padjegura të një rakete ruse. Rreth përplasjes së mundshme njoftoi Kreu i EXA dhe i vetmi kozmonaut ekuadorian Ronnie Nader.
Raketëmbajtësja, e cila startoi nga kozmodromi kinez “Jiuquán” nxorri në
Rafael Correa u rizgjodh në postin e Presidentit të Ekuadorit. Në zgjedhjet e mbajtura të dielën ai mori pothuajse 60% të votave të zgjedhësve, njofton televizioni shtetëror.
Të paktën 15 persona u lënduan si pasojë e një të
Të paktën 14 vetë gjetën vdekjen dhe 37 të tjerë u plagosën në një aksident të tmerrshëm automobilistik. Aksidenti ndodhi të mërkurën në territorin e provincës Qendrore ekuadoriane të Tungurahua.
Në Ekuador për shkak të erupsionit të mundshëm të vullkanit Tungurahua është shpallur niveli portokalli i rrezikshmërisë në krahinat e Tungurahua dhe Chimborazo.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
Shkurt 2018
Kalendari i ngjarjeve
Shkurt 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28