×
Belgjika, Maj 2013
Belgjika nuk do të furnizojë me armë rebelët sirianë pas heqjes së embargos. Për këtë deklaroi sot Ministri i Punëve të Jashtme të vendit, Didier Reynders.
Rreth 1.400 banorët e evakuuar për shkak të avarisë, që ndodhi më 6 maj me trenin e ngarkuar me kimikate në Belgjikë, janë kthyer në shtëpitë e tyre, njoftuan të premten mediat lokale.
Në vendin e daljes nga shinat dhe rrëzimit të trenit me akrilonitrilit pranë rajonit Ghent është gjetur një vatër e re e ndotjes kimike. Siç njoftoi sot kanali televiziv RTBF, autoritetet filluan evakuimin e ri të banorëve të zonës përreth.
Fituesi i çmimit Nobel, biokimisti belg Christian de Duve, u nda nga jeta në moshën 95-vjeçare me anë të aplikimit të eutanazisë. Kjo u njoftua sot nga mediat belge.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
29
30
31