×
Belgjika, 2013

Më shumë se 200 refugjatë afganë, që përpiqen të marrin azil në Belgjikë, shkatërruan kampin e ngritur në qytetin e Mons, duke kërkuar një takim me Kryeministrin e vendin Elio Di Rupo.

Redaksia e gazetës belge "La Derniere Heure" mori një letër "raciste dhe neonaziste" në emër të mbretit të belgëve, Philippe, me kërcënimin për të rrëmbyer vajzën e tij të madhe, Princeshën trashëgimtare të Fronit, Elizabeth.

Një person humbi jetën, dy konsiderohen të zhdukur pa lënë gjurmë si rezultat i një shpërthimi në një rafineri në Antwerp të Belgjikës, njofton Agjencia "Reuters" me referim tek përfaqësuesi i portit të qytetit.

T’u jepet fëmijëve të sëmurë e drejta për të vdekur apo t’u ruhet me çdo kusht jeta atyre - kjo çështje po diskutohet aktivisht tani në Parlamentin e Belgjikës. Partia Socialiste e Belgjikës, parti në pushtet, doli me iniciativën e lejimit të eutanazisë për fëmijët.

Kampet e trajnimit të vahabistëve tashmë që prej kohësh dhe në mënyrë mjaft të suksesshmë veprojnë në shumë vende evropiane, po ashtu si, në fakt, edhe në mbarë botën. Autoritetet e vendeve të Evropës ose bëjnë një sy qorr e një vesh shurdh ndaj kësaj, ose qëllimisht i injorojnë dhe i lënë në heshtje faktet. Hetimi i zhvilluar nga Radiokompania "Zëri i Rusisë" ka konfirmuar: xhihadi ka filluar tashmë në Evropë.

Belgjika ftoi Presidentin e Rusisë Vladimir Putin për të kryer një vizitë zyrtare në Bruksel në kuadër të Samitit të ardhshëm të janarit BE-Rusi.

Në Belgjikë është arrestuar pirati somalez Mohamed Abdi Hassan i njohur si "Afveyne" ose "Big Mouth".

Testi dopingi i medalistes së bronztë të Olimpiadës së vitit 2012 në Londër për xhudo, Charline Van Snick, rezultoi pozitiv për kokainë. 

Në Belgjikë ndodhi rrëzimi i një treni mallrash të ngarkuar me makina të reja të markës "Fiat".

Shkallët e një prej stacioneve të metrosë të Brukselit u zëvendësua ditën e enjte për një ditë në butona të zinj dhe të bardhë, të cilat jepnin tingujt e një pianoje, nëse mbi to vihej këmba.

Agjencia e Sigurisë Kombëtare e SHBA-së ka spiunuar klientët e operatorit më të madh belg të komunikimit - kompanisë shtetërore "Belgacom" që nga viti 2011, njoftuan ditën e hënë mediat e Belgjikës.

Qeveria e Presidentit të Sirisë Bashar Al-Assad nuk ka përdorur armë kimike gjatë sulmit afër Damaskut, deklaroi në një emision të Radios belge "RTL-TVI" studiuesi i liruar natën e kaluar nga robëria e rebelëve sirianë, Pierre Piccinini da Prata.

Delphine Boël, e cila pohon se Mbreti i Belgjikës Albert II, që abdikoi nga froni, është babai i saj biologjik, po fillon një proces gjyqësor civil kundër monarkut me qëllim që nëpërmjet vendimit gjyqësor të arrijë të marrë ADN-në e tij dhe të provojë atësinë.

Një grup xhirimi i kanalit televiziv të Belgjikës WTM u arrestua në Egjipt, i dyshuar për përfshirje në spiunazh dhe kaloi tre ditë në një burg lokal.

Mbreti belg Albert II do të mbajë një fjalim në televizionin dhe radion kombëtare për komunikimin e një mesazhi të rëndësishëm.

Të zhveshura deri te mezi aktivistet e “Femen” organizuan një protestë gjatë vizitës së Kryeministrit të Tunizisë Ali Laarayedh në Bruksel.
Në Forumin Ekonomik Ndërkombëtar të Shën Petersburgut "Gazprom" nënshkroi një memorandum me kompaninë italiane “Enel” për blerjen e termocentralit elektrik Marcinelle në Belgjikë, i cili është në pronësi të kompanisë italiane.
"Gazprom" nënshkroi memorandumin me kompaninë italiane “Enel” për blerjen e një termocentrali elektrik në Belgjikë, i cili i përket kësaj kompanie italiane.
Punonjësit civilë të Shtabit të komandës së unifikuar të forcave të NATO-s në Evropë bllokuan hyrjet në bazën ushtarake të NATO-s në rrethinat e qytetit belg, Mons.
Si rezultat i shirave të dendur që ranë të dielën, që sapo kaloi, në Ardennes në juglindje të Belgjikës janë përmbytur disa qendra banimi. Pranë qytetit Verviers u pezullua qarkullimi automobilistik në disa autostrada të përmbytura nga uji.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31