×
Konfliktet territoriale

Dy bombardues amerikanë "B-52" fluturuan mbi zonën e Detit të Kinës Lindore, të cilën kohët e fundit Pekini e ka shpallur zonën e vet të mbrojtjes kundërajrore.

Pas kritikave nga ana e SHBA-së dhe palestinezëve Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu pezulloi zbatimin e planeve për të ndërtuar rreth 20.000 shtëpi të reja për kolonët hebrenj në Bregun Perëndimor të lumit Jordan.

Në sfondin e tensioneve të vazhdueshme mes Pekinit dhe Tokios forcat e armatosura japoneze për herë të parë vendosën raketa ant-anije "SSM-1" në ishullin Miyako në Detin e Kinës Lindore.

India fajësoi Forcat e Armatosura pakistaneze për hapjen e zjarrit në drejtim të së paku 50 postblloqeve kufitare indiane në Kashmir.

Forcat Ajrore të vetëmbrojtjes së Japonisë që nga korriku deri në shtator të këtij viti të paktën 80 herë kanë dërguar gjuajtësit për kapjen e avionëve kinezë për shkak të druajtjes së shkeljes të hapësirës ajrore të vendit.

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit deklaroi se forcat e armatosura të Kinës do të arrijnë nivelin e duhur të zhvillimit teknik dhe do të mund të marrin nën kontrollin e vet territorin e Ishullit në vitin 2020.

Dhjetra fermerë palestinezë u rikthyen në tokat, të cilat 30 vjet më parë u ishin konfiskuar për ndërtimin e qendrës së banuar hebraike Homesh.

4 anije kineze të patrullimit hynë ditën e martë në ujërat e Ishujve të diskutueshëm Senkaku (emri kinez Diaoyu) në Detin e Kinës Lindore, njofton roja bregdetare japoneze.

Moska ka paralajmëruar Tokion se mund të kufizojë udhëtimet e zyrtarëve japonezë në Ishujt Kurile, në qoftë se ata nuk do të përmbahen nga lëshimi i deklaratave publike mbi problemin territorial pas vizitës në territorin e Rusisë, thuhet në njoftimin e Ministrisë rusë të punëve të Jashtme.

Ditën e martë 7 anije patrulluese të Kinës hynë në ujërat territorialë të ishujve të diskutueshëm me Japoninë Senkaku (Diaoyu) në Detin e Kinës Lindore, njoftoi Roja Bregdetare e Japonisë.

Presidenti i Nikaraguas Daniel Ortega njoftoi se ka ndërmend t’i drejtohet Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, në mënyrë që të rikthejë në përbërje të Nikaraguas me rrugë ligjore krahinën e Guanacaste, e cila 200 vjet më parë i ka kaluar Costa Rica-s.

Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kinës njoftoi se Kina nuk sheh asnjë arsye për të negociuar me Japoninë në lidhje me ishujt e diskutueshëm në Detin e Kinës Lindore.

Sot Japonia ngriti në ajër gjuajtësit e vet për neutralizimin e një avioni kinez, i cili iu afrua zonës së Ishujve Senkaku në Detin e Kinës Lindore.

Në Gjibraltar u ankorua fregata ushtarake britanike "Westminster".

Një grup prej 26 të burgosurish palestinezë, që mbahen aktualisht në burgjet izraelite, po përgatitet për t'u liruar. Vendimin për lirimin e tyre autoritetet izraelite e kanë marrë në prag të fillimit të bisedimeve me udhëheqësit e Autonomisë Palestineze. Megjithatë, njëkohësisht me këtë vendim u njoftua se ndërtimi i kolonive (vendbanimeve) hebreje në Bregun Perëndimor të lumit Jordan do të vazhdojë.

Britania e Madhe po dërgon 3 luftanije në rajonin e Gjibraltarit për shkak të përshkallëzimit të tensionit në marrëdhëniet me Spanjën, njofton kanali televiziv Sky News.

Osetia e Jugut i bëri thirrje Gjeorgjisë të heqë dorë nga roli i "viktimës së agresionit mitik rus", të mos i shmanget më nënshkrimit të marrëveshjeve dhe të nënshkruajë traktatin mbi mospërdorimin e forcës, thuhet në një njoftim të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës.

Ministria e Punëve të Jashtme e Japonisë thirri ambasadorin e Kinës në vend për t’i shprehur atij protestën, "indinjatën dhe zemërimin" në lidhje me hyrjet e shpeshtuara të Kinës në rajonin e ishujve të diskutueshëm Senkaku (Diaoyu).

Anijet e policisë të sapoformuar detare të Kinës hynë sot për herë të parë në zonën e ishujve të diskutueshëm me Japoninë Diaoyu (ndryshe Senkaku) në Detin e Kinës Lindore.

Kina vazhdon të patrullojë rregullisht ujërat pranë ishujve të diskutueshëm Diaoyu/Senkaku në Detin e Kinës Lindore, njoftohet në një deklaratë të Departamentit të Oqeanografisë të Kinës.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31