×
Nepali
Të mërkurën në Nepal përfundon kremtimi i 60-vjetorit që nga dita e ngjitjes së parë në kreshtën e malit më të lartë në botë - Everest, njoftuan mediat vendase.
Katër nga 21 pasagjerët e avionit me motor të lehtë, të rrëzuar sot në pjesën veriore të Nepalit, janë lënduar.
Ushtarakët nepalezë dhe policia janë vënë në kërkim të një elefanti të egër që ka shkelur dy fermerë. Incidenti ndodhi në zonën e Chitwan në jug të vendit.
Një avion u rrëzua dhe u dogj ditën e premte në Nepal menjëherë pas ngritjes, të gjitha 19 personat që ndodheshin në bord u vranë. Aksident ajror ndodhi në afërsi të aeroportit të kryeqytetit të shtetit Katmand.
Në Nepal rifilloi kërkimi i shtatë alpinistëve të humbur pa lënë gjurmë në vargmalin masiv Manaslu në Himalaje, ku ditën e dielë nëntë persona u vranë si rezultat i rënies së një orteku.
Një autobus në perëndim të Nepalit ra në humnerë në një rrugë malore të martën në mëngjes në rajonin Kalikot 400 km në veriperëndim të Kathmandu.
Policia e Nepalit njoftoi për një aksident të madh automobilistik që ka ndodhur në një rrugë gjarpëruese malore në Kathmandu. Autobusi fillimisht humbi kontrollin, shkau jashtë autostradës dhe u rrëzua nga lartësia 50 metra në lumin Trishuli.
Në Nepal gjatë uljes në aeroportin Jomsom u rrëzua një aeroplan pasagjerësh me 19 veta në bord.
Një aeroplan, në bordin e të cilit ndodheshin 21 persona, u rrëzua në Nepal, njoftoi të hënë përfaqësuesi i policisë vendore.
Në Nepal, 80 kilometra në jug të Kathmanu-së, ra një aeroplan në bordin
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31