×
fatkeqësi natyrore, Qershor 2012
Presidenti amerikan Barak Obama e shpalli Koloradon zonë fatkeqësie natyrore, çka do t’i lejojë këtij shteti të pëdorë fondet e thesarit federal për t’u përballuar me zjarret pyjore.
Së paku 16 persona kanë gjetur vdekjen gjatë tre ditëve të fundit p
Laguna e Venecias u përfshi nga një uragan i fuqishëm. Një vorbull gjigante, i cila lëvizte me shpejtësi jashtzakonisht të madhe, fshiu nga faqja e dheut gjithçka në rrugën e saj.
Gati 100 vetë gjetën vdekjen nga tërmetet shkatërrimtarë me magnitudë 5.4 dhe 5.7 ballë, që ranë të hënën në veri të Afganistanit.
Në Kinë si rezultat i shirave të fortë me rrebesh humbën jetën 5 persona, më shumë se 690.000 u lënduan. Fundjavën e kaluar fatkeqësia natyrore goditi provincat Jiangxi, Hunan dhe Guizhou në jug-lindje të vendit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2012
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
30