×
Papa Françesku, 2013

Numri i abonentëve të regjistruar në llogarinë (account) e Papa Françeskut në rrjetin Twitter i ka tejkaluar të 11 milionë vetët.

Në fillim të dhjetorit ndërroi jetë ish-Presidenti i Afrikës së Jugut Nelson Mandela. Para Mandelës vdiq nga një sëmundje e rëndë Presidenti më karizmatik i botës bashkëkohore, venezueliani Hugo Chavez. Italianët dëbuan nga Parlamenti ish-Kryeministrin Silvio Berluskoni. Kurse në Australi humbi postin e vet Kryeministrja e parë femër, Julia Gillard.

Papa i Romës Françesku ditën e enjte krijoi një komitet special për eliminimin e dhunës seksuale ndaj fëmijëve nga ana e klerikëve, njoftoi Kardinali nga SHBA-ja, Sean Patrick O'Malley.

Duke iu përgjigjur pyetjeve të besimtarëve Papa Françesku u zhyt në kujtimet e rinisë së tij.

Presidenti Vladimir Putin në kuadër të vizitës së tij dy-ditore në Itali u takua më 25 nëntor me Papa Françeskun, Presidentin e Republikës Giorgio Napolitano dhe të Dërguarin e posaçëm të OKB-së për rajonin e Sahel të Afrikës, Romano Prodi. Vizita e Udhëheqësit rus në Itali ka ngjallur një interes mjaft të madh që para fillimit të saj.

Më 25 nëntor është planifikuar takimi i parë i Presidentit Putin dhe Papa Françeskut. Kësaj vizite i japin një rëndësi të veçantë në shtetin e Vatikanit, tha në një intervistë ekskluzive me Radiokompaninë "Zëri i Rusisë" gazetari Marco Politi.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka shumë mundësi të zhvillojë një takim me Papa Françeskun në fund të nëntorit, njoftoi ditën e enjte Sekretari për shtyp i Kryetarit të shtetit, Dimitri Peskov.

Papa i Romës Françesku deklaroi se homoseksualët duhet të integrohen në shoqëri. Sipas mendimit të tij, priftërinjtë me orientim homoseksual duhen falur, ndërsa mëkatet e tyre të harrohen.

Papa i Romës Françesku kaloi ditën e radhës të vizitës së vet të mbushur plot me ngjarje të larmishme në Rio de Janeiro. Të enjten atij iu dorëzua çelësi simbolik i qytetit. Pontifiku bekoi flamurët e Lojrave Olimpike dhe Paralimpike, që do të mbahen në Rio në vitin 2016.

Gjatë udhëtimit të tij 3-ditor në Brazil, Papa i Romës Françesku vizitoi vendin e Aparecida në shtetin San Paulo.

Sipas të dhënave të studimit të portalit Twitplomacy, llogaria e Presidentit amerikan Barack Obama kryeson listën përkatësisht numrit të abonentëve të regjistruar në rrjetin social Twitter.

Dhjetra mijëra brazilianë përshëndetën ardhjen e Papa Françeskut në Rio de Janeiro.

Papa Françesku falenderoi pelegrinët, që u mblodhën në Sheshin e Shën Pjetrit në Romë, për urimet e mira në prag të udhëtimit të tij për në Rio de Janeiro.

Papa Françesku lëshoi ​​një dekret që parashikon reformën në shkallë të gjerë të legjislacionit penal të Vatikanit, njoftuan mediat vendase.

Papa i Romës Françesku u nis me një vizitë në ishullin italian Lampedusa, ku Pontifiku do të lutet për qytetarët afrikanë të mbytur në brigjet e Evropës, gjatë përpjekjes për të emigruar.

Të premten Papa Françesku u shpreh se në thellësi të shpirtit të vet ai shpresonte të mos e zgjidhnin në krye të Kishës Katolike Romake.
Vatikani përgënjeshtroi lajmin e kanalit televiziv fetar italian TV 2000 se Papa Françesku ka kryer ekzorcizëm, gjoja duke u përpjekur të dëbojë djallin nga një djalë invalid të ngujuar në karrige me rrota.
Papa Françesku pranoi se ndonjëherë fillon të dremitë gjatë leximit të lutjeve të mbrëmjes.
Papa Françesku dënoi sistemin global financiar, duke e quajtur atë tirani për të varfërit. "Paraja është bërë një idhull, një ideologji që promovon autonominë e tregjeve dhe spekulimet financiare", - tha Papa.
Ambasadori i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i Federatës Ruse në Vatikan Aleksandër Avdejev i paraqiti letrat e tij kredenciale Papa Françeskut.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31