×
agjent, 2013

Edward Snowden e konsideron të realizuar misionin e marrë mbi vete. Për këtë demaskuesi (maskëçjerrësi) i veprimtarisë së shërbimeve të fshehta të SHBA-së deklaroi në intervistën e vet me botimin "The Washington Post".

Autoritetet braziliane nuk janë të interesuara për t’i dhënë azil politik ish-agjentit të CIA-s Edward Snowden, njoftojnë mediat lokale duke cituar deklaratën përkatëse të qeverisë.

Ish-oficeri i Agjencisë Kombëtare amerikane të Sigurisë (NSA), Edward Snowden, iu drejtua autoriteteve të Brazilit me kërkesën për azil politik, shkruan gazeta braziliane "Folha de S.Paulo".

Të enjten gazeta "Australian" njoftoi se ish-oficeri i Agjencisë së Sigurisë Kombëtare të SHBA-së (NSA), Edward Snowden, ka mundur që përmes kompjuterave të kësaj agjencie të marrë akses në mijëra dokumente konfidenciale të shërbimit australian të zbulimit.

Nëpër rrugët e Uashingtonit do të fillojnë të qarkullojnë autobusë, në të cilët do të vendoset fotografia e ish-agjentit të CIA-s Snowden.

Ish-agjenti i zbulimit amerikan Edward Snowden filloi punë në një prej kompanive të mëdha ruse, njoftoi avokati i tij Anatoli Kuçerena.

Babai i ish-agjentit të CIA-s Edward Snowden deklaroi se nuk e këshillon djalin e tij të kërkojë azil në Gjermani.

Deputeti i Bundestagut gjerman, Hans-Kristian Ströbele, tregoi në studion e Radiokompanisë "Zëri i Rusisë" në Berlin mbi perspektivat e demaskuesit të veprimtarisë së Agjencisë për Sigurimin Kombëtar (NSA) të SHBA-së Edward Snowden për marrjen e azilit politik në Gjermani dhe marrëdhëniet e Shteteve të Bashkuara me Gjermaninë.

Në Gjermani politikanët po vazhdojnë të debatojnë ashpër në lidhje me mundësinë e dhënies së azilit politik Edward Snowden. 

Krerët e të dy komiteteve të Kongresit Amerikan për çështjet e zbulimit kundërshtuan idenë e faljes së ish-agjentit të zbulimit amerikan Edward Snowden, i cili bëri publik informacionin mbi përmasat dhe metodat e mbikëqyrjes, të ushtruara nga NSA-ja (National Security Agency).

Edward Snowden ka bërë shumë gjëra të dobishme, por jo të gjitha veprimet e tij janë të denja për miratim, deklaroi në një intervistë ekskluzive për Radiokompaninë "Zëri i Rusisë" Drejtori i Përgjithshëm i "Mobilium Global", Ralph Simon.

Ish-oficeri i zbulimit amerikan Edward Snowden, i cili mori azil të përkohshëm politik në Rusi, do të fillojë punë më 1 nëntor. Ai do të merret me mbështetjen e një prej burimeve më të mëdha të Internetit në Rusi.

Edward Snowden është i gatshëm të dëshmojë në Prokurorinë e Përgjithshme të Gjermanisë në lidhje me rastin e përgjimit të bisedave telefonike të Kancelares Angela Merkel nga shërbimet e zbulimit amerikan, konfirmoi deputeti i Bundestagut, Hans-Christian Stöbele.

Ish-agjenti i shërbimeve të zbulimit amerikan, Edward Snowden, i cili ka marrë azil të përkohshëm politik në Rusi, u fut në punë dhe që nga 1 nëntori do të merret me mbështetjen e një faqe të madhe Interneti ruse, njoftoi avokati që përfaqëson interesat e Edward Snowden në Rusi, Anatoli Kuçerena.

Në lidhje me skandalin rreth përgjimit të telefonit të Kancelares gjermane Angela Merkel hetuesit gjermanë mund të marrin në pyetje Edward Snowden në Rusi.

Njoftimet në lidhje me faktin se ish-bashkëpunëtori i Agjencisë së Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, Edward Snowden, zotëron materiale mbi operacionet e zbulimit të SHBA-së kundër Rusisë, nuk do të ndikojë në kontaktet ruso-amerikane, shprehet i bindur për këtë Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov.

Ish-oficeri i CIA-s, Edward Snowden, delaroi në një intervistë për "The New York Times" se në Rusi ai mbërriti tashmë pa ndonjë dokument sekret.

I ati i ish-agjentit të CIA-s Edward Snowden e këshilloi djalin e tij të qëndrojë në Rusi. Këtë deklaratë Lon Snowden e bëri në aeroportin ndërkombëtar John F. Kennedy në New York, ku ai mbërriti në një fluturim nga Moska.

Çështja e punësimit në Rusi të Edward Snowden qëndron në rendin e ditës, në të ardhmen e afërt ajo do të zgjidhet, njoftoi avokati i ish-oficeri të zbulimit amerikan - Anatoli Kuçerena.

Policia Federale e Brazilit dhe Komisioni Hetimor i Senatit brazilian duan të marrin nga ish-agjenti i zbulimit amerikan Edward Snowden më shumë informacion rreth spiunimit elektronik të brazilianëve nga shërbimet amerikane të inteligjencës.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31