×
Sport Tetor 2013

Në Sheshin e njohur njujorkez Times Square u bë prezantimi i Lojrave Olimpike Dimërore në Soçi, para fillimit të të cilave kanë mbetur vetëm 100 ditë.

Kanë mbetur pikërisht 100 ditë deri në momentin e fillimit të Lojrave Olimpike Dimërore në Soçi. Kjo datë do të shënohet me zhvillimin e Festivalit mbarërus të Sportit. Sportëdashësit në qytete të ndryshme të vendit do të vendosen në formën e unazave olimpike, kurse Banka Qendrore e Rusisë (Centrobank) do të lëshojë në qarkullim kartëmonedhën përkujtimore me vlerë 100 rubla.

Peshëngritësi rus Apti Auhadov fitoi medaljen e artë në Kampionatin Botëror të Peshëngritjes të mbajtur në Vrocvllave (Poloni), për kategorinë e peshës deri në 85 kg.

Bota, sportist, medalje ari, qytetarët rusë, atletika e rëndë, peshëngritje

Rusi Daniel Kvyat do të bëhet piloti i dytë i ekipit italian "Scuderia Toro Rosso" dhe do të garojë për "Formula 1".

21 ekipe nga 32, të cilët do të marrin pjesë në Kamponatin Botëror të Futbollit të vitit 2014 në Brazil, u përcaktuan pas ndeshjeve përfundimtare të raundit kualifikues.

Garuesi britanik Sean Edwards - lideri i Super Kupës Porsche për këtë sezon - humbi jetën në një aksident gjatë testeve private në Australi.

Kompleksi sportiv për garat e disiplinave alpine, me ski dhe ato të biatlonit, "Laura" është plotësisht i gatshëm për pranimin e Lojrave Olimpike Dimërore. Janë ndërtuar pistat e rrëshqitjes, infrastruktura përkatëse, janë zhvilluar tashmë testimet e tyre.

Të martën në Moskë nisi dita e dytë e fazës së parë të stafetës së pishtarit të Lorjave Olimpike Dimërore 2014.

Tenistja ruse Maria Sharapova do të mungojë në turneun e fundit të Shoqatës së Tenisit për Femra (WTA), i cili do të mbahet nga 22 deri më 27 tetor në Stamboll.

Spanjolli Rafael Nadal pas dy vitesh u kthye në vendin e parë në rejtingun e Shoqatës së Tenistëve Profesionistë (ang. Association of Tennis Professionals, ATP).

Në Moskë filloi faza e parë e stafetës së pishtarit olimpik nëpër Rusi. Në ditën e parë të maratonës - 7 tetor - flaka sportive kaloi nëpër rrugët kryesore dhe vendet më të famshme të kryeqytetit rus. Gjatësia totale e rrugës ishte 33 kilometra dhe pishtari me simbolin e Olimpiadës kaloi nëpër duart e 204 pishtarëmbajtësve.

Faza e parë e stafetës së pishtarit të Lojërave Olimpike Dimërore në Soçi të vitit 2014 nisi të hënën në Sheshin e Kuq të Moskës.

Krasnojarskut nuk i kanë mbetur konkurrentë në luftën për fitimin e të drejtës në lidhje me zhvillimin e Universiadës Dimërore në vitin 2019, deklaroi Presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Sportit Studentor /FISU/ Claude-Louis Gallien.

Në SHBA lajmet rreth Olimpiadës në Soçi mësohen jo vetëm nga mediat, por edhe nga agjitatorët e fushatës "Rruga për në Soçi-2014". Anëtarët e saj janë rusët me banim në Shtetet e Bashkuara.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2013
1
2
5
6
9
10
11
12
13
14
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
31