×
Sport Janar 2013
Zjarri i Universiadës Botërore, e cila do të mbahet në qytetin Kazan n
Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC) e privoi çiklistin garues amerikan Lance Armstrong nga medalja e bronzit e Lojrave Olimpike të vitit 2000 në Sydney, njofton Agjencia Associated Press, duke cituar burimet e veta.
Sportistja e vetme në histori dy herë kampione olimpike në gjimnastikën artistike në shumëgarëshin individual Eugjenia Kanaeva i dha fund karrierës së vet sportive, njofton sit-i zyrtar i Federatës Ruse të Gjimnastikës Artistike.
Në Moskë u prezantuan pishtarët e stafetave të zjarrit të Lojrave Dimërore Olimpike dhe Paralimpike Soçi-2014. Pas nëntë muajsh ata do të nisin udhëtimin më të gjatë në gjithë historinë e lëvizjes olimpike. 14.000 pishtarëmbajtës do të përshkojnë një rrugë 65.000 kilometra të gjatë nëpër territorin e pamatë të Rusisë me qëllim që më 7 shkurt të vitit 2014 të ndezin flakën olimpike në Soçi dhe t’i njoftojnë botës mbi hapjen Olimpiadës së XXII Dimërore.
Zjarri olimpik i Olimpiadës Dimërore në Soçi gjatë stafetës së vet të gjatë do të shkojë madje dhe në kozmos. Kjo u njoftua sot nga Kryetari i Komitetit Organizativ të "Soçi-2014" Dimitri Çernishenko.
Pishtarët e Lojrave Olimpike dhe Paralimpike Dimërore të vitit 2014 në Soç
Sot biatlonisti rus Aleksei Slepov fitoi garën e sprintit në etapën e V t
Sulmuesi i "Barcelonës" dhe i ekipit kombëtar të Argjentinës, Lionel Messi, u nderua me “Topin e Artë” (ang. "Golden Ball") të FIFA-s në ceremoninë e mbajtur ditën e hënë në Zyrih.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
9
10
12
13
16
18
19
20
21
22
23
25
26
27
28
29
30
31