×
Sport Korrik 2011
Sportistet ruse Natalia Ishenko dhe Svetllana Romashina fituan medaljen e artë midis dueteve në disiplinën e notit të sinkronizuar në Kampionatin Botëror të sporteve të ujit në Shanghai.
Atletja ruse, 2-herë kampione olimpike në kërcimin me shkop, Elena Isindayeva do të marrë pjesë në turneun DN Galan - etapa e 11 e “Diamond League”, e cila do të zhvillohet më 29 korrik në Stokholm.
Suedia, Atletika e lehtë, kërcim me shkop
Në Kamionatin Botëror të sporteve të ujit në Shanghai skuadra përfaq
Kryeqyteti i Republikës së Tartarstanit - Kazan u bë Zot shtëpie i Kampionatit Botëror të sporteve të ujit të vitit 2015. Vendimi në favor të Kazan-it u miratua sot në mbledhjen e Federatës Ndërkombëtare të Notit në Shanghai.
Ekipi rus “KAMAZ-Master” i drejtuar nga Firdaus Kabirov - 2 herë fitues i garës automobilistike
Sportistët rusë Eugjeni Novozheiev dhe Konstantin Aksionov u bënë të parët në botë që kaluan ngushticën e Beringut me kiteboard.
Më 17 korrik në Rusi do të zhvillohen 2 gara të “Formula-1”. Njëra prej tyre në Moskë, përgjatë mureve të Kremlinit, kurse gara e dytë - në Soçi, në kryeqytetin e Lojërave Olimpike Dimërore të vitit 2014.
Më 16 dhe 17 korrik në akullnajën e vullkanit Kozelski në Gadishullin e Kamçatkës (Lindja e Largët e Rusisë) do të zhvillohet një turne dyditor golfi.
Dy herë fituesi i “Dakar”, piloti i ekipit rus “KAMAZ-Master” Firdaus Kabirov doli fitimtar në etapën e dytë të rally-t “Rruga e Mëndafshit-2011” në kategorinë e kamionëve. Ai la pas vetes me 4 minuta holandezin Hans Stacey.
Mundësit rusë të stilit greko-romak Aslanbek Khushtov dhe Bilan Nalgiev u renditën ndër fituesit e turneut final të Golden Grand Prix që po zhvillohet në Baku.
Ekipi kombëtar rus i volejbollit (meshkuj) për të dytën herë në histori u bënë fitues i Ligës Botërore të Volejbollit.
Rollerdrom i ri me sipërfaqe prej 2 mijë metra katrorë do të duket në shtator në një nga parqet në lindje të Moskës. Tani po realizohet pastrimi i sheshit të caktuar për ndërtimin e tij.
Moska, rollerblading, skateboarding
Qyteti i Koresë së Jugut PyeongChang në sesionin e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar në Durban të Afrikës së Jugut u zgjodh si kryeqyteti i Lojërave të XXIII Olimpike Dimërore, të cilat do të zhvillohen në vitin 2018.
Ekipi “Read Bull”, lider në Kampionatin “Formula-1”, do të marrë pjesë në garat demonstrative në festivalin automobilistik “Formula Sochi”, i cili do të zhvillohet më 16-17 korrik.
Komiteti Olimpik Ndërkombëtar morri vendimin për të shtuar edhe 3 disiplina t
Në Olimpiadën Speciale në Athinë sportistët rusë fituan 296 medalje, më shumë se 140 prej të cilave janë medalje ari.
Olimpiada-Paralimpiada, Athina, persona me aftësi të kufizuara
Ekipi kombëtar i basketbollisteve të Rusisë fitoi medaljen e artë në Kampionatin Evropian.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Korrik 2011
Kalendari i ngjarjeve
Korrik 2011
1
2
3
8
9
10
16
17
18
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
31