×
Sport Mars 2011
Lojrat Olimpike Dimërore të vitit 2014 po “vijnë duke marrë formë&rdquo
Lojrat Olimpike Dimërore të vitit 2014 “po marrin formë”, vuri në dukje Kryetari i Komitetit koordinues të Komisionit Organizativ Ndërkombëtar Jean-Claude Killy në konferencën e vet për shtyp në Sochi.
KON,
Moska do të dërgojë në Lidhjen Ndërkombëtare të Patinatorëve kërkesën zyrtare për zhvillimin e Kampionatit Botëror të patinazhit artistik në akull.
Sportistët rusë Viktor Minibajev dhe Ilia Zaharov zunë vendin e tretë në kërcimet sinkronike në ujë nga trampolina 10-metërshe në etapën moskovite të serisë Botërore.
Skiatori rus Ilia Çernousov u bë fitues i garës së parë të
ski,
Rusja Maria Sharapova doli në gjysmëfinale të turneut të tenisit që zhvillohet në Indian-Wells (SHBA), duke korrur fitore ndaj kinezes Pen Shuaj.
Rusja Maria Sharapova me rezultate 6:2, 6:0 mundi bashkatdhetaren e vet Dinara Safina në turneun ndërkombëtar të tenisit, që zhvillohet në Indian-Wels (SHBA).
Çifti ruso-bjellorus, Maria Kirienko dhe Viktoria Azarenko dolën në gjysmëfinale të turneut ndërkombëtar të tenisit, që zhvillohet në Indian-Wels (SHBA) të lojës në çift.
Skuadra përfaqësuese e Rusisë për kërcim nga trampolini zuri vendin e parë në llogaritjen e përgjithshme ekipore në Kampinatin Europian që zhvillohet në Itali. Gjithsej sportistët rusë fituan 10 medalje, tre ari, 5 argjendi dhe 2 bronzi.
Skuadra përfaqësuese e Rusisë fitoi medaljen e radhës në Kampionatin Europian për kërcimin nga trampolini në Torino. Vendin e parë e zuri Julia Kolltunova dhe Daria Govor, që fituan për kërcimin sinkronik nga trampolini.
Tenistet ruse Anna Çakvetadze dhe Ekaterina Makarova dolën në raundin e dytë të turneut të tenisit në Indian-Wells (SHBA). Ato korrën fitore ndaj japonezes Misaki Doi dhe kanadezes Rebeca Marino. Aktualisht Anna Çakvetadze do të ndeshet me bashkatdhetaren e vet Maia Kirienko.
11 sportistë rusë do të marrin pjesë në Kampionatit Botëror të patinazhit që do të zhvillohet në qytetin gjerman Inzell. Nga 10 deri më 13 mars do të zhvillohen në këtë Kampionat garat për 12 komplete medaljesh.
Tre klube ruse futbolli - CSKA, “Spartak” dhe “Zenit” - do të zhvillojnë sot ndeshjet e para të çerekfinales së Ligës Europiane të futbollit.
Rusja Irina Izmalkova u bë kampione bote për qitje në objektiv të lëvizshëm, që u zhvillua në qytetin italian Brescia. Medaljen e argjendtë e fitoi gjithashtu përfaqësuesja tjetër e Rusisë Olga Stepanova.
Medaljen e parë të artë për Rusinë e fitoi në Kampionatin Europian Dimëror që zhvillohet në Paris të atletikës së lehtë Anna Avdeeva.
Patinatoret ruse Adelina Sotnikova dhe Elizabeta Tuktamisheva zunë përkatësisht vendin e parë dhe të dytë në garat Kampionatit Botëror të Juniorëve në qytetin Gangneung. Vendin e tretë me distancë të madhe nga ruset e zuri amerikanja Agnes Zavadski.
Skuadra përfaqësuese e Rusisë për qitjen me pistoletë fitoi medalje të artë në garat ekipore të Kampionatit të Europës për qitjet me pistoletë, që po zhvillohet në qytetin italian Breshia (Brescia).
Rusi Vitali Fokeev fitoi etapën e Kupës së Botës për
qitje në stendë,
Në Oqeanin Atlantik kafshët e detit po sulmojnë lundërtarët siberianë, të cilët po bëjnë një udhëtim rreth e përqark botës me anije me vela.
Juniori rus Nikollai Kilin u bë fitues i Kampionatit të Europian të qitjes me pistoletë pneumatike, i cili startoi në Itali.
Sot në Khanti-Mansiysk (Siberi Perëndimore) në Kampionatin Botëror të Biatlonit do të përcaktohen fituesit dhe medalistët e stafetës së përzier.
Rusja Dinara Safina dhe Galina Voskoboeva nga Kazakistani dolën në gjysmëfinale të turneut ndërkombëtar të tenisit në Kuala-Lumpure (Malajzi). Dueti korri fitore ndaj italianes Maria Elena Carmen dhe bjelloruses Daria Kustavaja.
Në Khanty-Mansiysk (Siberi Perëndimore) sot do të zhvillohet ceremonia solemne e hapjes së Kampionatit Botëror të Biatlonit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2011
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
24
25
26
27
28
29
30
31