×
Sport Janar 2011
Siç njoftoi shërbimi për shtyp i Komitetit Olimpik të Rusisë (KOR), delegacioni
Tenistja ruse Maria Sharapova doli në çerekfinalen e etapës së parë të serisë “Grand Slam” të Kampionatit Australian Open. Ajo mundi Julia Gorges (Gjermani) me rezultatin e seteve 4:6, 6:4, 6:4. Më parë në çerekfinale doli rusja Svetllana Kuznecova.
Snowbordistja ruse Aljona Zavarzina zuri vendin e parë në Kampionatin Botëror të snowboardit në Sllallonin Gigant paralel, garat e të cilit zhvillohen në La Molina të Spanjës. Në ndeshjen finale Zavarzina korri fitore ndaj austriakes Claudia Riegler.
snowboard,
Tenistja ruse Svetllana Kuznecova hyri me lehtësi në turin e tretë të Kampionatit Australian Open të tenisit, i cili po zhvillohet Melburn. Gjithsej për 77 minuata ajo korri fitore ndaj Aranta Rus nga Holanda me rezultatin 6:1, 6:4. Aktualisht Kuznecova do të ndeshet me tenisten belge Justine Enen.
Rusia është e interesuar për pjesëmarrjen e Spanjës në projekte
Maria Sharapova në ndeshjen e saj të parë të Kampionatit Australian Open të tenisit
Kryetari i qeverisë së Federatës Ruse do të vizitojë qendrën e trajnimit “Novogorsk” në Podmoskove, ku do të zhvillojë një mbledhje për realizimin e Strategjisë së zhvillimit të fiskulturës dhe sportit në Rusi deri në vitin 2020.
Rusja Vitalia Djaçenko arriti ti çajë vetes rrugën për në turin e dytë kualifikues të Kampionatit Australian Open të tenisit, duke korrur fitore bindëse në ndeshjen fillestare ndaj australianes Viktoria Raichich.
Dy ditë para finishimit në Buenos-Aires makinat ruse të markës “KAMAZ” vazhdojn
“KAMAZ-ët” rusë kryesojnë me vendosmëri në rally “Dakar-2011” pas etapës së 8 të këtyre garave automobilistike.
Përgatitja për Olimpiadën e vitit 2014 hyri në etapën përfundimtare: deri në fillimin e lojrave dimërore kan; mbetur pak më shumë se tre vjet.
Presidenti i Federatës së Hokeit të Rusisë Vlladisllav Tretiak uroi skuadrën përfaqësuese të të rinjve me rastin e fitores së shkëlqyer në Kampionatin Botëror të Hokeit që u zhvillua në qyteti amerikan Buffalo.
Skuadra përfaqësuese e hokeit e të rinjve e Rusisë u bë kampione bote duke mundur ekipin përfaqësues të moshatarëve të vet nga Kanadaja me rezultatin 5.3. Me rastin e fitores së mrekullueshme sportistët i uroi vetë Presidenti Dimitri Medvediev.
Fituesi 6-herësh i rally-t më prestigjoz në botë “Dakar”, rusi Vladimir Ç
Përgatitja për Olimpiadën në Soçi ka hyrë në
Ekipi përfaqësues i të rinjve të Rusisë doli në finalen e
Ekuipazhi rus i Firdaus Kabirov-it me kamionin “Kamaz” kryesoi garën automobilistike “Dakar-2011” duke
Vladimir Çagin me makinën e markës “KAMAZ” kryesoi të dielën rally-in “Dakar-2011”, që u zhvillua në Argjentinë dhe Kili. Rezultati i tij ishte 2 orë 44 minuta dhe 22 sekonda.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31