×
Sport 2011
Ekipi kombëtar i hokeit i Suedisë, tashmë në rangun e fituesit të turneut
Ekipi kombëtar rus e filloi etapën e dytë të Turneut Evropian të
Në prag të startimit të Kupës së Kanalit të Parë n
Përbërja e klubit rus të futbollit “Anzhi” («Анжи») nga qyteti
Trajneri i ekipit kombëtar rus të futbollit Dick Advocat ka konfirmuar se në Euro 2012 përpara lojtarëve të tij do të shtrohet objektivi për të fituar Kampionatin.
Presidenti rus Dimitri Medvediev ka postuar në blogun e vet ( http://blog.kremlin.ru/post/191) një videomaterial, në të cilin flet për badminton.
Në qytetin rus Soçi pranë Detit të Zi, ku në vitin 2014 do
Dy çifte ruse kërcimtarësh dolën në gjysmëfinalen e Kampionatit
Klubi italian i futbollit “Internazionale” (Milano) dhe ai rus Anzhi” (Makhachkala) arritën në marrëveshjen përfundimtare mbi transferimin e sulmuesit Samuel Eto’o në ekipin e Makhachkala-së. Me këtë lojtar do të lidhet një kontratë 3-vjeçare.
Skermistët e ekipit përfaqësues të Rusisë fituan medaljen e artë në Universiadën Verore Botërore që po zhvillohet në qytetin kinez Shenzhen.
Çiklisti rus Sergei Shillov zuri vendin e parë në garën individuale në ndjekje në pistën çiklistike të Universiadës Verore Botërore që po zhvillohet në qytetin kinez Shenzhen. I dyti mbërriti në finish bashkatdhetari i tij Artur Ershov.
Gjimnastja ruse Aliona Poljan fitoi medaljen e artë në Universiadën Verore Botërore që po zhvillohet në qytetin kinez Shenzhen. Ajo u kualifikua si më e mira në ushtrimet e lira.
Ekipi përfaqësues i Rusisë fitoi 17 medalje ari, 8 medalje argjendi dhe 8 bronzi në Kampionatin Botëror të Notit me lopatëza (flippers), i cili po zhvillohet në Hungari, duke zënë vendin e parë në kualifikimin e përgjithshëm ekipor.
Kampionati botëror, rekord, Hungari, not me lopatëza
Sportistet ruse Natalia Ishenko dhe Svetllana Romashina fituan medaljen e artë midis dueteve në disiplinën e notit të sinkronizuar në Kampionatin Botëror të sporteve të ujit në Shanghai.
Atletja ruse, 2-herë kampione olimpike në kërcimin me shkop, Elena Isindayeva do të marrë pjesë në turneun DN Galan - etapa e 11 e “Diamond League”, e cila do të zhvillohet më 29 korrik në Stokholm.
Suedia, Atletika e lehtë, kërcim me shkop
Në Kamionatin Botëror të sporteve të ujit në Shanghai skuadra përfaq
Kryeqyteti i Republikës së Tartarstanit - Kazan u bë Zot shtëpie i Kampionatit Botëror të sporteve të ujit të vitit 2015. Vendimi në favor të Kazan-it u miratua sot në mbledhjen e Federatës Ndërkombëtare të Notit në Shanghai.
Ekipi rus “KAMAZ-Master” i drejtuar nga Firdaus Kabirov - 2 herë fitues i garës automobilistike
Sportistët rusë Eugjeni Novozheiev dhe Konstantin Aksionov u bënë të parët në botë që kaluan ngushticën e Beringut me kiteboard.
Më 17 korrik në Rusi do të zhvillohen 2 gara të “Formula-1”. Njëra prej tyre në Moskë, përgjatë mureve të Kremlinit, kurse gara e dytë - në Soçi, në kryeqytetin e Lojërave Olimpike Dimërore të vitit 2014.
Më 16 dhe 17 korrik në akullnajën e vullkanit Kozelski në Gadishullin e Kamçatkës (Lindja e Largët e Rusisë) do të zhvillohet një turne dyditor golfi.
Dy herë fituesi i “Dakar”, piloti i ekipit rus “KAMAZ-Master” Firdaus Kabirov doli fitimtar në etapën e dytë të rally-t “Rruga e Mëndafshit-2011” në kategorinë e kamionëve. Ai la pas vetes me 4 minuta holandezin Hans Stacey.
Mundësit rusë të stilit greko-romak Aslanbek Khushtov dhe Bilan Nalgiev u renditën ndër fituesit e turneut final të Golden Grand Prix që po zhvillohet në Baku.
Ekipi kombëtar rus i volejbollit (meshkuj) për të dytën herë në histori u bënë fitues i Ligës Botërore të Volejbollit.
Rollerdrom i ri me sipërfaqe prej 2 mijë metra katrorë do të duket në shtator në një nga parqet në lindje të Moskës. Tani po realizohet pastrimi i sheshit të caktuar për ndërtimin e tij.
Moska, rollerblading, skateboarding
Qyteti i Koresë së Jugut PyeongChang në sesionin e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar në Durban të Afrikës së Jugut u zgjodh si kryeqyteti i Lojërave të XXIII Olimpike Dimërore, të cilat do të zhvillohen në vitin 2018.
Ekipi “Read Bull”, lider në Kampionatin “Formula-1”, do të marrë pjesë në garat demonstrative në festivalin automobilistik “Formula Sochi”, i cili do të zhvillohet më 16-17 korrik.
Komiteti Olimpik Ndërkombëtar morri vendimin për të shtuar edhe 3 disiplina t
Në Olimpiadën Speciale në Athinë sportistët rusë fituan 296 medalje, më shumë se 140 prej të cilave janë medalje ari.
Olimpiada-Paralimpiada, Athina, persona me aftësi të kufizuara
Ekipi kombëtar i basketbollisteve të Rusisë fitoi medaljen e artë në Kampionatin Evropian.
Tenistja ruse Maria Sharapova sot i çau vetes rrugën për në finalen e Turneut të Wimbledon-it.
Tenistja ruse Maria Sharapova doli në gjysmëfinalen e Turneut të Wimbledon-it,  që po zhvillohet në Londër, pasi mundi me rezultatin impresionues të seteve 06:01; 06:01 sportisten nga Sllovakia Dominika Tsibulkova.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2011
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31