×
Sport Korrik 2010
Komiteti Organizativ i Olimpiadës 2014 në Soçi i dha start konkursit mbarë popullor për dizajnin e hajmalisë olimpike. Punët e veta mund ti paraqesë çdo banor i Rusisë, deklaroi Presidenti i "Soçi-2014" Dimitri Çernishenko.
Presidenti i Federatës Ruse Dimitri Medvediev e quan të domosdoshme të merret parasysh klima gjatë përgatitjes së zhvillimit të Olimpiadës në Soçi, gjë për të cilën do të duhet të shpenzohen mjete suplementare financiare.
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev do të zhvillojë mbledhjen e Këshillit për
  "Rusia - fuqi sportive", forumi i përvitshëm sportiv ndërkombëtar kushtuar 30 vjetorit të Olimpiadës së zhvilluar në Moskë, startoi në kryeqytetin rus.
Zhvillimit të fizkulturës dhe sportit, propagandimit të mënyrës së sh
Sportistet ruse zunë gjithë piedestalin e nderit në kampionatin Evropian të Atletikës së lehtë në disiplinën e ecjes sportivë në distancën 20 kilometra. Olga Kaniskina mbërriti në finish e para me rezultatin 1 orë, 27 minuta e 44 sekonda.
Stanisllav Jemeljanov fitoi medaljen e arit në Kampionatin Evropian të Atletikës së lehtë në Barcelonë. Sportisti rus në garën e ecjes sportive me distancë 20 kilometra parakaloi italianin Alex Shvatser. Fitues i medaljes së bronzit u bë portugezi Joao Vieira.
Ekipi përfaqësues i volejbollit të Rusisë u rendit në vendin e dyt
Sportisti rus i kërcimit së larti Ivan Uhov zuri vendin e parë në etap
  Çdo vit më 20 korrik në mbarë botën kremtohet Dita Ndërkombëtare e Shahut. Festimi i kësaj date e merr fillesën e vet që në vitin 1966 me vendim të Fedetatës Botërore të Shahut (FIDE).
Sportistja ruse Svetllana Kormilicina zuri vendin e parë në Kampionatin Evropian të skermës me
Skuadra përfaqësuese e të rinjve e Rusisë korri fitore ndaj përfaqësueses së Spanjës në Kampionatin Evropian të basketbollit, që po zhvillohet në Kroaci, dhe i siguroi vetes daljen në playoffs.
  Xhudoisti më i titulluar në Rusi veriosetiniani Tamerllan Tmenov përfundoi karrierën e vet sportive.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Korrik 2010
Kalendari i ngjarjeve
Korrik 2010
1
2
3
4
6
7
8
10
11
12
13
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
30
31