×
Sport Maj 2010
Rusi Leonid Ekimov u bë fituesi i etapës të Kupës së botës për qitje me pistoletë të kalibrit të vogël në Fort-Bennin-in amerikan. Medaljen e argjendë e fitoi Amerikani Deryl Sharensky,ndërsa atë të bronzit -kinezi Wu Jin.
Kampionati Europian-2016 për futbollin do të zhvillohet në Francë. Vendimi për këtë u miratua në mbledhjen e komitetit ekzekutiv të UEFA-s në Gjenevë. Pretendentë të tjerë për këtë eveniment ishin Italia dhe Turqia.  
Ludmilla Postnova, lojtarja e kombëtares ruse, zuri vendin e tretë në Internet-sondazhin për titullin e handbollistes më të mirë të vitit 2009 të zhvilluar nga udhëheqja e Federatës ndërkombëtare për handbollin.
Rusët fituan një medalje ari, dy të argjenda dhe dy bronzi në turneun e serisë "Grand slam" për judo i cili përfundoi në Rio-de-Janero. Zotërues i çmimit të madh u bë Alim Gadanov.
Kampionati botëror i pingpongut startoi në vigjilje në Moskë. Kundërshtarët e ekipit të meshkujve do të jenë përfaqësuesit nga Kina, Greqia, Franca, Polonia dhe Italia. Rusët do të ndeshen me sportistë nga Japonia, Rumania, Tajvani, Bjellorusia dhe Sllovakia.
Skuadra përfaqësuese e Çekisë u bë kampione bote në hokej, duke fituar në finale ndaj ekipit rus me rezultatin 2:1. Rusët fituan medalje të "argjendtë".
Anija ruse me vela "Mir" dhe jahti "Akella" renditen ndër liderët e regatës prestigjioze ndërkombëtare të anijeve me vela "Tall Ships Races 2010", njofton Agjencia ITAR-TASS.
  Skuadra përfaqësuese e Rusisë e hokeit fitoi ndaj Kanadasë në çerekfinalen e Kampionatit Botëror, i cili u zhvillua në Gjermani.
Rusja Maria Sharapova pa kurrfarë problemi doli në çerek finalen e turnet të tenisit q
Skuadra përfaqësuese e Rusisë korri fitore në ndeshjen e fundit të turneut
  Hollandezët do të shpëtojnë futbollin rus. Vendin e trajnerit kryesor të
Dick Advocaat do të bëhet trajneri kryesor i skuadrës kombëtare të futbollit të Rusisë, njoftoi Presidenti i Ligës ruse për futbollin Sergei Fursenko.
Skuadra Kombëtare e Rusisë triumfoi ndaj skuadrës së Danimarkës në Kampionatin Botëror të Hokeit me rezultatin e thellë, shpartallues 6:1. Për skuadrën ruse kjo fitore u bë e pesta në këtë turne.
Skuadra Kombëtare e Rusisë triumfoi ndaj skuadrës së Danimarkës në Kampionatin Botëror të Hokeit me rezultatin e thellë, shpartallues 6:1. Për skuadrën ruse kjo fitore u bë e pesta në këtë turne.
  Rusia hyri zyrtarisht në luftën për ti siguruar vetes të drejtën e zhvillimit në vend të Kampionatit Botëror të Futbollit ose në vitin 2018, ose në vitin 2022.
  Ceremonia e dorëzimit të librave të aplikimit (kërkesave) nga vendet kandidate për zhvillimin e Kampionateve Botërore të Futbollit të viteve 2018 dhe 2022 do të zhvillohet më 14 maj në rezidencën e FIFA-s në Cyrih.
Skuadra kombëtare e Rusisë triumfoi në ndeshjen e Kampionatit Botëror të hokeit
Zhvillimi i Lojrave Olimpike-2014 në Soçi po i rrit shanset e Rusisë për organizimin e Kampionatit Botëror të futbollit në vitin 2018 ose në 2022 në vend.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2010
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2010
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31