×
Sport Mars 2010
Skuadra përfaqësuese e futbollit e Rusisë ruajti pozitat e veta në rejting-listën e Federatës Ndërkombëtare të shoqatave të futbollit.
Kreu i Ministrisë së turizmit dhe sportit të Federatës Ruse Vitali Mutko premton t
Në garën e anijeve me vela, itinerari i së cilës do të
 Në kryeqytetin e Olimpiadës së ardhshme të Bardhë mbërritë
Presidenti i Federatës Ruse Dimitri Medvediev mendon, se mjetet financiare të caktuara për përgatitjen e sportistëve për pjesëmarrjen në Olimpiadën në Vankuver u përdorën joefektivisht.
Në Sochi-kryeqytetin dimëror të Olimpiadës-2014 u çuan flamujt olimpikë dhe paralimpikë. E drejta për të mbajtur simbolet kryesore të garave ndërkombëtare iu është besuar fituesve rusë të Lojrave Olimpike dhe Paralimpike në Vankuverin kanadez.
Përgatitja e sportistëve rusë për Olimpiadën-2014 në Sochi është tema kryesore e mbledhjes së Këshillit Presidencial për zhvillimin e fizkulturës dhe sportit.
  Çifti sportiv rus Yuko Kavaguçi dhe Aleksandër Smirnov fituan medaljen e bronzit në Kampionatin botëror të patinazhit artistik në akull në Torino, duke mbetur pas fituesve të medaljes së argjendtë, çiftit nga Gjermania Robin Shollkov dhe Aliona Savçenko.
Udhëheqja e sportit rus, duke përfshirë edhe krerët e federatave të
Kryeministri Vladimir Putin uroi sportistët paralimpikë rusë me rastin e fitores në Vankuver. N
  Paralimpikët rusë konfirmuan titullin e me të fortëve. Skuadra kombëtare
Biatlonisti rus Ivan Çerezov doli i pari në garat e mass startit në etapën
Në Kanada përfunduan Lojrat Paralimpike. Në ditën e fundit të tyre u
  Stafeta e pishtarit paraolimpik po starton në Kanada. Starti do të fillojë nga ndërtesa e parlamentit në Ottawa. Pastaj rreth 600 sportistë pishtarmbajtës me aftësi të kufizuara fizike do të kalojnë në Quebec, Esquimalt, Whistler, Lytton, gjithsej në 11 qytete.
Dy klubet spanjolle të futbollit "Real" dhe "Barcelona" janë ekipet më të pasura të Europës, sipas të dhënave të agjencisë botërore të auditorit, "Deloitte".
  Moska do të anëtarësohet këtë vit në Bashkimin Botëror të qyteteve olimpike, i njoftoi Agjencisë "RIA Lajmet" një burim informativ në administratën e qytetit.
  Qyteti rus Sochi mori stafetën nga Vankuveri kanadez. Në ceremoninë e mbylljes së Lojrave Olimpike Dimërore-2010 Kryebashkiaku i kryeqytetit të ardhshëm të Olimpiadës së XXII Anatoli Pahomov mori flamurin olimpik nga duart e Presidentit të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar Jacques Rogge.
Rusia mund të bëhet sponsore e ekipit "Renault-Nissan" në Formula-1, kurse në bordin e bolidit do të duket llogotipi "Lada". Për këtë deklaroi Kryeministri i Federatës Ruse Vladimir Putin në takimin me Kreun e kompanisë "Renault-Nissan" Karlos Gon.
Përmirësimi i sportistes së bobsleit Irina Skvarcova, e cila u dëmtua si rezultat i përplasjes së dy bobeve në trasenë në Kenigzeun gjerman, po zgjatet.
Presidenti Dimitri Medvediev mendon, se në Rusi është e domosdoshme të ndryshohet në m
Në ditën e përfundimit të Olimpidës-2010 në Vankuver zhytësit rusë ndezën zjarrin olimpik të Olimpiadës së ardhshme Dimërore Sochi-2014 në fundin e Detit të Zi në thellësinë 10 metra.
Zjarri olimpik i Olimpiadës së XXI Dimërore u shua nën kupolat e arenës "BC Place".
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2010
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2010
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
15
16
17
19
20
21
23
24
27
28
29
30
31