×
Sociale 1 gusht 2013

Vetëm fare pak ditë mbeten para kremtimit të përvjetorit të 290-të të themelimit të qytetit të Ekaterinburgut (rajoni i Uraleve i Rusisë), i cili është një nga kandidatët kryesorë për zhvillimin e Ekspozitës Universale Botërore Expo 2020.

Themeluesi i rrjetit të madh social "VKontakte" në RuNet Pavell Durov i ofroi ish-oficerit të zbulimit amerikan në arrati (të kërkuar) Edward Snowden punë në kompaninë e tij.

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin udhëzoi qeverinë që deri më 1 nëntor të dorëzojë propozimet për thjeshtësimin e procedurës dhe reduktimin e afateve të dhënies së vizave ruse për turistët e huaj, si dhe të shqyrtojë çështjen e zhvillimit të një mjedisi turistik të mundshëm dhe të rehatshëm.

Rusia sot kremton për herë të parë Ditën e kujtimit të ushtarëve të rënë në Luftën e Parë Botërore.

Një shpërthim gjëmoi sot pranë një prej ndërtesave administrative në ishullin Phuket në Tajlandë.

Helikopteri rus "Mi-8", i cili realizoi një ulje emergjente në Etiopi, po fluturonte për në Sudanin e Jugut fqinj për të marrë pjesë në operacionet humanitare në bazë të kontratës së lidhur me Programin Botëror për Ushqimin të OKB-së.

Sindikatat e punonjësve të sektorit shtetëror në Greqi "ADEDY" po zhvillojnë aksione 2-ditore proteste kundër shkurtimeve nga puna.

Në Brazil punonjësit e aeroporteve shtetërore hynë në grevë, është paralizuar me këtë punën e më shumë se 60 terminaleve ajrore.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Gusht 2013
Kalendari i ngjarjeve
Gusht 2013
3
4
10
11
17
18
24
25
31