×
Sociale 14 qershor 2013
Të premten Patriarku i Moskës dhe i gjithë Rusisë Kirill vendosi një kurorë me lule pranë Monumentit të Pikëllimit në Talin - përmendores kushtuar heroinës së eposit kombëtar estonez Linda.
Ka njoftime se sot më 14 qershor në qytetin rus të Uljanovsk, në ndë
Në Francë avioni i ri i koncernit europian të ndërtimit të avionëve Airbus - aeroplani i distancave të largëta "A350", kreu fluturimin e tij të parë testues.
Gjuajtësi i ri multifunksional rus "Su-35S" (russ. "Су-35С") fluturoi nga aeroporti Zhukovskij në periferi
Në një traget, i cili po transportonte më shumë se 250 pasagjerë nëpër Detin Egje, ra zjarr, njoftoi Roja bregdetare e Greqisë. Zjarri shpërtheu në kohën kur trageti i quajtur "Nissos Mykonos" po ndiqte itinerarin e lundrimit midis ishujve të Icaria dhe Samos.
zjarr, traget, Deti Egje
Në kryeqytetin e Polonisë, Varshavë, po zhvillohet Kongresi V i Grave - nën sloganin "Partneritet. Solidaritet. Shumëllojshmëri". Në këtë kongres marrin pjesë dhjetëra e mijëra gra dhe partnerët e tyre nga 32 vende.
Në Rusi dhe në të gjithë botën kremtohet përvjetori i 50-të i fluturimit në kozmos të gruas së parë - Valentina Tereshkova.
Një prezantues radioje në Australi u pushua nga puna, pasi u përpoq të mësonte nga Kryeministrja e vendit, Julia Gillard, se cilit orientim seksual i përket partneri i saj.
Aktivistet e lëvizjes "Femen" organizuan një protestë gjatë një evenimenti me pjesëmarrjen e Kancelares së Gjermanisë Angela Merkel.
Sipas shërbyesit të kishës, sulmuesi bërtiti se do t’i therte të gjithë, dhe se besimi i krishterë është i gabuar.
Numri i të lënduarve të aksidentit hekurudhor në Argjentinë ka arritur në
Një mol që përdorej si shëtitore u shemb në qytetin amerikan të Miami, shteti i Florida-s. Sipas mediave lokale, në ujë ranë të paktën 50 persona.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
8
9
15
16
22
23
29
30