×
Sociale 12 qershor 2013
Ish-presidenti i Afrikës së Jugut dhe fituesi i çmimit Nobel për Paqe, Nelson
Deputetja e parlamentit nga Partia Popullore e Danimarkës, Pia Adelsteen, i bëri thirrje pjesës mashkullore të popullsisë së vendit të mos përdorë shërbimet e prostitutave imigrante.
Sulmuesi i ekipit të futbollit të Barcelonës dhe përfaqësueses kombëtare të Argjentinës, Lionel Messi, dhe i ati i tij Jorge, dyshohen për mospagimin e një shume taksash prej 5 milionë $ në thesarin spanjoll.
Kolazhi me imazhet e Winnie-the-Pooh dhe mikut të tij Tigger, i cili u shfaq në bloget kineze
Për herë të parë që nga viti 2005 shumica e amerikanëve
Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, do të vizitojë më 13 qershor Qendrën e Tolerancës të hapur së fundmi në Moskë, njoftoi shërbimi për shtyp i Kremlinit.
Sekretari i Përgjithshëm i Byrosë Ndërkombëtare të Ekspozitave, Vicente
Një burrë u vetësakrifikua (kreu akt vetëdjegie) përballë zyrë
Marshimi i autorizuar nga Bashkia e kryeqytetit rus nën moton "Për lirinë tonë dhe tuajën" filloi në qendër të Moskës. Aktiviteti në fjalë po zhvillohet pa miting.
Delegacioni i parë që mbërriti në kryeqytetin e Tartarstanit (Republikë e Federatës Ruse kjo) ishte ai nga qyteti i Gwangju (Koreja e Jugut) - vendi pritës i Universiadës së ardhshme verore të vitit 2015.
Autori i filmit skandaloz e zhurmëmadh anti-islamik "Pafajësia e myslimanëve", Nakoula Basseley Nakoula
Në Sheshin Taksim në Stamboll, i cili për gati 2 javë ka qenë
Dita e Rusisë është një nga festat më të mëdha kombëtare të vendit. Tradita të tilla kremtimi të saj si, për shembull, Dita e Punës (1 Maji) apo Dita e Fitores (9 Maji), nuk janë rrënjësur akoma në shoqërinë ruse.
Në sesionin e Asamblesë së Përgjithshme të Byrosë Ndërkombëtare të Ekspozitave, që po zhvillohet në Paris, u prezantua aplikimi i qytetit rus Ekaterinburg për pritjen e Expo 2020.
Më 12 qershor në të gjithë vendin festohet Dita e Rusisë - pikërisht
Në kompleksin turistik të skive malore "Roza Hutor", që shtrihet në rrethinat e fshatit Krasnaja Poljana në Soçi, në të cilin do të zhvillohen Lojrat Olimpike Dimërore të vitit 2014, sot hapet sezoni i parë turistik veror.
Gjatë prezantimit të aplikimit të Ekaterinburgut për pritjen e Ekspozitës Ndërkombëtare Expo 2020 në Paris në urën e Aleksandrit III u hap një pavijon, në të cilin Komiteti Organizativ zhvilloi dje pritjen formale.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
8
9
15
16
22
23
29
30