×
Sociale 10 qershor 2013
Në Gjermani islamistët radikalë kanë sulmuar gazetarët e kanalit televiziv ARD. Incidenti ndodhi të premten në qytetin e Offenbach. Informacioni në lidhje me këtë incident u bë publik vetëm tani.
Më 16 qershor do të mbushen plot 50 vjet që nga dita e fluturimit të gruas së parë në kozmos - Valentina Tereshkova. Hapat e parë, rekordet dhe zbulimet janë bërë nga kozmonautet sovjetike dhe ruse.
Përmbytjet, të cilat po vazhdojnë për të dytën javë radhazi në Gjermani, kanë arritur deri në veri të vendit.
Një automjet i tipit Jeep me 7 turistë të huaj ra në një humnerë 25 metra të thellë në provincën turke Antalia gjatë ekskursionit "Jeep Safari". Sipas të dhënave paraprake, shoferi ka humbur kontrollin mbi automjetin.
Shirat e mëdha kanë shkaktuar përmbytje dhe rrëshqitje të tokë
Më 9 qershor në Soçi u zhvillua aksioni i projektit artistik "Stoli i botë
Një grup prindërish nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës iu drejtua “Facebook
Si rezultat i shirave të dendur që ranë të dielën, që sapo kaloi, në Ardennes në juglindje të Belgjikës janë përmbytur disa qendra banimi. Pranë qytetit Verviers u pezullua qarkullimi automobilistik në disa autostrada të përmbytura nga uji.
Në kuadër të aplikimit të qytetit rus Ekaterinburg për zhvillimin e ekspozitës Expo 2020 ( http://www.expo2020.ru/en ), Rektori i Universitetit Shtetëror Ekonomik të Uralit, Mihaill Fjodorov, doli me iniciativën e zhvillimit të ekspozitës rinore Youth Expo (Rinia Expo).
Ditën e hënë Kreu i kompanisë më të madhe të
Partneri i Komitetit Organizativ të Olimpiadës Dimërore të vitit 2014 në Soçi - Jet Set Sports - filloi shitjen e biletave për Lojrat së bashku me akomodimin në hotele.
Masa suplementare sigurie janë marrë në Kroaci në lidhje me rritjen e nivelit të ujit në lumin Danub.
Një avion i kompanisë ajrore indoneziane Merpati Nusantara Airlines kreu të hënën një ulje emergjente në aeroportin e Kupang dhe gjatë kësaj u nda në dy pjesë. Si rezultat i këtij incidenti u lëndua një person.
Rryma e fuqishme e ujit çau digën në lumin Elba, pranë qytetit të Magdeburgut në pjesën lindore të Gjermanisë. Mijëra banorë u detyruan të braktisin shtëpitë e tyre.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
8
9
15
16
22
23
29
30