×
Sociale 22 maj 2013
Skandali që plasi rreth numërimit të gabuar të votave, të dhëna për këngëtaren ruse Dina Garipova në konkursin ndërkombëtar të këngës “Eurovision 2013”, doli tashmë në nivelin politik. Situatën e krijuar kanë ndërmend ta shqyrtojnë Ministrat e Jashtëm të Rusisë dhe Azerbajxhanit.
Uraganin, që kaloi nëpër qytetin Efremov të rajonit të Tula, sinoptikët lokalë e quajtën "mikrotornado".
Aktivistet e lëvizjes skandaloze “FEMEN” zhvilluan një aksion pranë altarit të Katedrales së Notre Dame, ku në prag në shënjë proteste kundër legalizimit të martesave midis të njëjtit seks kreu vetëvrasje shkrimtari dhe eseisti i njohur Dominique Venner.
Shirat e mëdha e të rrëmbyeshme si dhe dëbora që vazhdon të shkrijë kanë çuar në krijimin e një situatë mjaft kritike në lindje të Norvegjisë - Ostlandet.
Pjesëmarrësit e maratonës automobilistike “AvtoExpoprobeg”, që do të startoj
Gjatë trazirave në kryeqytetin e Suedisë, Stokholm, një grup prej 60 të rinjsh i vuri zjarrin një shkolle, një kopshti dhe 30 makinave në 6 rajone periferike, njoftojnë ditën e mërkurë përfaqësuesit e policisë lokale.
Në Republikën Çeke është grabitur një kamion, i cili transportonte eksponatet e ekspozitës dedikuar Marilyn Monroe.
Të martën vullkani Turrialba në Kosta Rika volli një shtyllë hiri që arriti një lartësi prej 4 kilometrash.
Administrata e qarkut të Kizill-Orda të Kazakistanit, ku është vendosur kompleksi “Bajkonur”, propozon
Lideri i "Platformës qytetare", biznesmeni Mihaill Prohorov (Mikhail Prokhorov) propozon dhënien e nënshtetësisë ruse studentëve të huaj, të cilët kanë përfunduar studimet me rezultate të "shkëlqyera" në universitetet e Federatës Ruse.
7 persona u shtruan në spital në shtetin amerikan të Alabamës për
Autoritetet tajlandeze paralajmërojnë turistët në lidhje me prezencën e kandilëve të detit vdekjeprurës, të cilët në ditët e fundit kanë vërshuar në brigjet e ishullit Phuket.
Në kryeqytetin rus mund të hapet një rrjet biçikletash-taksi, i cili do të ofrojë shërbime transporti në distanca të shkurtra.
Tornado që vërshoi të hënën mbi shtetin amerikan të Oklahomës mund të jetë më i kushtueshmi në historinë e Shteteve të Bashkuara për nga dëmet e shkaktuara, deklaroi të martën inspektori i sigurimeve të shtetit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
5
11
12
18
19
25
26