×
Sociale 21 maj 2013
Autoritetet gjermane i kanë shpallur aktakuzën një ish-gardiani të kampit të përqendrimit të "Auschwitz", Hans Lipschis. Ai është akuzuar për bashkëfajësi në vrasjen e pothuajse 10.000 njerëzve.
Personi, i cili vrau veten sot në Katedralen e Notre Dame de Paris, rezultoi të ishte shkrimtari francez Dominique Venner. Ai qëlloi veten me armë zjarri pikërisht para altarit të katedrales. Dominique Venner lindi më 16 prill të vitit 1935 në Paris.
Problemet më të rëndësishme mjedisore të Rusisë dhe të mbarë botës do të diskutojnë pjesëmarrësit e Kongresit Ekologjik Ndërkombëtar të Nevës që po hapet në Shën Petersburg. Ata do të shqyrtojnë çështje të tilla si zhvillimi i "energjetikës së gjelbër", sigurimi mjedisor, problemet e riciklimit të mbeturinave shtëpiake dhe mbetjeve industriale.
Testet e fluturimit të uzinës të avionit ushtarak të transportit me perspektivë "Il-476 (Il-76MD-90A) përfunduan, thuhet në deklaratën për shtyp të kompanisë prodhuese "Aviastar-SP".
Më 20 maj mijëra francezë postuan në faqen e grupit të krijuar posaçërisht për "Ditën e lakuriqësisë në Facebook" imazhe me njerëz nudo.
3 vjet pas tragjedisë ekspertët polakë të aviacionit zhvilluan konferencën e parë zyrtare për shtyp.
Vatikani përgënjeshtroi lajmin e kanalit televiziv fetar italian TV 2000 se Papa Françesku ka kryer ekzorcizëm, gjoja duke u përpjekur të dëbojë djallin nga një djalë invalid të ngujuar në karrige me rrota.
Më shumë se një miliard njerëz në planet rezulton të jenë duhanpirës. Shifrat e paraqitura nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) janë me të vërtetë të frikshme. Megjithatë, në qoftë se do të krahasohen ato me të njëjtat statistika, por të një të kaluareje 10-vjeçare, situata nuk do të duket dhe aq e tmerrshme. Evidentohet kërkesa në rënie për duhan, sidomos në Evropë dhe në Amerikën e Veriut.
Sot një person i panjohur vrau veten brenda Katedrales Notre Dame de Paris. Sipas informatave paraprake, bëhet fjalë për një burrë të moshës rreth 50-60 vjeç. Ai e vrau veten me armë zjarri pikërisht përpara altarit.
Përdoruesit e Internetit janë tronditur nga video e publikuar në rrejt, në të cilën shfaqet nxjerrja e një plumbi me pinca nga balli i një ushtari rus, i cili gjatë kësaj kohe me gjaktohtësi qeshte në kamera.
Një pensionist hungarez, gjatë udhëtimit të tij me skuter nëpër
Ish-Kryeministrja e dënuar e Ukrainës, Julia Timoshenko, ka filluar të mbajë rregullisht një ditar në Internet.
Senatorët amerikanë demaskuan korporatën Apple për mospagimin e taksave me shumë disa dhjetëra miliardë dollarë gjatë viteve të fundit.
Së paku 91 persona humbën jetën si pasojë e një uragani t
Bashkëthemeluesi dhe tastieristi i grupit “The Doors”, Ray Manzarek, ndërroi jetë në moshën 74-vjeçare nga kanceri në qytetin gjerman të Rosenheim-it. Në vitin 1965 Manzarek themeloi grupin “The Doors” me vokalistin Jim Morrison, kitaristin Robby Krieger dhe bateristin John Densmore.
Uragani më i fuqishëm vërshoi mbi rrethinat e Oklahoma City, duke rrafshuar me tokën shumë ndërtesa. Si rezultat i fatkeqësisë natyrore humbën jetën më shumë se 50 persona. Dhjetra banorë të tjerë pësuan trauma.
Shkak i hapjes së zjarrit me armë në një bankë në qytetin izraelit të Be’er-Sheva u bë borxhi bankar i sulmuesit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
5
11
12
18
19
25
26