×
Sociale 17 maj 2013
Egjipti që nga 1 nëntori i këtij viti do të rrisë koston e vizave turistike, të cilat u jepen të huajve në kufi, nga 15 $ aktualisht në 25 dollarë, njoftoi Ministri i Turizmit i vendit, Hisham Zaazou.
11 persona humbën jetën dhe 4 të tjerë u plagosën si rezultat i shpërthimit të një kontejneri me naftë në juglindje të Turqisë, njoftojnë mediat lokale.
Si rezultat i rënies së një peme në jug të Nigerisë humbën jetën 31 persona, 16 të tjerë u lënduan, njoftojnë autoritetet lokale. Aksidenti ndodhi ditën e enjte në një qendër banimi pranë qytetit Mbieri.
Platforma e helikopterit, me të cilën është pajisur tani territori i Kremlinit të
Në Buenos Aires ndërroi jetë në moshën 87 vjeçare ish-diktatori i Argjentinës, Jorge Videla.
17 persona, midis tyre dhe 3 oficerë policie, u plagosën në përleshjet që ndodhën në kryeqytetin e Gjeorgjisë, midis pjesëmarrësve të paradës së homoseksualëve dhe kundërshtarëve të saj.
Moska zë vendin e 10-të në renditjen e tregjeve botërore me qiratë m
Ministria ruse e Mbrojtjes, si dhe Ministria e Situatave të Jashtëzakonshme (MPJ) dhe ajo e Punëve të Brendshme mund të ndërtojnë nga një pistë për helikopterë, shkruan gazeta ruse "Komersant".
Banorët e qytetit rus të Lindjes së Largët - Bllagoveshensk shpëtuan një fëmijë 5-vjeçar, të cilin po përpiqej ta rrëmbente një burrë i panjohur.
Më shumë se 100 kompani u bënë pjesëmarrëse të Ekspozitës Ndërkombëtare Turistike të Paqësorit që u hap në Vladivostok.
Një autobus me nxënës u përmbys në juglindje të Perusë. Si pasojë u lënduan 36 nxënës të njërit prej kolegjeve lokale dhe dy mësues, njoftuan mediat lokale.
Sot për herë të parë në Rusi hapet platforma e helikopterëve
Në ishullin rus Kunashir mbërriti pa viza një grup japonezësh, ish-banorë të ishujve Kurile dhe pasardhës të tyre.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
5
11
12
18
19
25
26