×
Sociale 3 maj 2013
Shkencëtarët oqeanologë rusë janë shumë të shqetësuar në lidhje me faktin se Deti Balltik mund të shndërrohet së shpejti në një moçal të vërtetë. Fajtore kryesore për këtë mënxyrë është rritja shumë e shpejtë e algave.
Deri më tani nuk ka kurrfarë dëshmish që të provojnë faktin e
Debati në lidhje me faktin nëse është e nevojshme apo jo armatosja e opozitës siriane nënkupton orientimin "për aplikimin e skenarit ushtarak dhe jo për zgjidhjen politike të konfliktit", deklaroi sot Ministri i Punëve të Jashtme i Rusisë, Sergei Lavrov.
François Hollande ka marrë sot një fletëthirrje për të dalë si dëshmitar në gjyqin për rastin e Senatorit të Partisë Socialiste, Rene Teulade, njofton Agjencia e lajmeve France Presse me referim tek një burim në administratën presidenciale.
Avioni cisternë amerikan, i cili u rrëzua në veri të Kirgistanit, u gjet nga rojet kufitare, njoftoi një burim në strukturat pushtetore të vendit.
Në territorin e Kinës ditën e premte më 17:46, sipas orës së Astana-së, ra një tërmet me magnitudë 4.9 ballë, njoftoi ekspedita sizmiologjike e Komitetit të Shkencës të Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës të Kazakistanit.
Ditën e premte banorët e zonës Merke të rajonit Zhambilsk në jug të Kazakistanit u bënë dëshmitarë okularë të rrëzimit të një avioni në territorin e Kirgistanit fqinj.
Në rajonin e qendrës së banuar Çalldovar në kufirin e Kirgistanit me Kazakistanin u rrëzua sot avioni cisternë (furnizues me karburant) “C-135”, i cili nisi fluturimin nga aeroporti "Manas" i Bishkekut.
Më shumë se 100 persona humbën jetën për shkak të shembjes së dheut në një minierë të nxjerrjes së arit në rajonin e Darfurit (Sudan), njoftoi të premten Agjencia France Presse, duke cituar burime në ekipet e shpëtimit.
Shërbimi sekret i Kirgistanit po përpiqet të identifikojë personat e përfshir
Të premten numri i viktimave, si pasojë e shembjes së një ndërtese industriale në periferi të Dhaka-s, kryeqytetit të Bangladeshit, u rrit deri në 501 persona, informuan autoritetet lokale. Të enjten në mbrëmje u njoftua për 441 viktima.
Sipas të dhënave të mediave lokale, janë anuluar rreth 500 udhëtime, stacionet
Siç njoftoi të enjten vetë Presidentja e Argjentinës, Cristina Kirchner, shuma që i tejkalon 40.000 € - shuma e dëmshpërblimit moral - do të përdoret për nevojat e spitalit të fëmijëve në La Plata.
Shërbimi Veterinar rus nga data 3 maj vendos ndalimin për furnizimin në Rusi t
Të premten në Islamabad (Pakistan) një i panjohur qëlloi për vdekje me armë zjarri prokurorin Chaudhry Zulfiqar Ali, i cili ishte prokurori i shtetit në çështjen ligjore të lidhur me vrasjen e ish-Kryeministres pakistaneze, Benazir Bhutto, njoftoi policia lokale.
55 zjarre janë regjistruar të enjten në masivet pyjore të Lindjes së Largë
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
5
11
12
18
19
25
26