×
Sociale 2 maj 2013
Të paktën 22 persona u plagosën të enjten si pasojë e një përplasjeje mes dy trenave udhëtarësh në një tunel në rrethinat e Beogradit, në Serbi.
Ambasadori i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i Federatës Ruse në Vatikan Aleksandër Avdejev i paraqiti letrat e tij kredenciale Papa Françeskut.
Të enjten në Republikën e Tuva-së ra tërmeti i tretë brenda dy ditëve të fundit. Magnituda e tij ishte 3.4 ballë, njoftoi Shërbimi Gjeofizik i Degës siberiane të Akademisë ruse të Shkencave.
Në Kinë po evidentohet popullariteti në rritje të shpejtë i kvas-it rus (një lloj pije tipike ruse kjo në ngjyrë uiski e ngjashme nga shija me bozën). Lufta për tregun e shitjes së kësaj pije ka filluar tashmë midis prodhuesve më të mëdhenj kinezë.
Organizata Meteorologjike Botërore e OKB-së shprehu shqetësimin e saj të thellë në lidhje me shkrirjen rekord të akujve arktikë në gusht dhe shtator të vitit 2012, që theu rekordin e vitit 2007.
Më shumë se 60 persona humbën jetën si pasojë e shembjes së dheut në një minierë ari në provincën sudaneze të Darfurit, njoftoi sot Agjencia franceze e lajmeve France Presse.
Rusët janë nga tifozët më të mëdhenj të gatimit në shtëpi në gjithë botën. Kjo rezulton nga të dhënat e anketimit "Kupa Matëse Botërore. Trendet Ndërkombëtare të Artit të Kuzhinës 2013 ", të kryer nga Web portali më i madh ndërkombëtar i gjellëtarisë Allrecipes.
Rusia, traditat, ushqime, arti i kuzhinës
Dy trena pasagjerësh të linjës Beograd-Novi Sad u përplasën sot në tunelin "Toshin Bunar" në kryeqytetin serb. Siç njoftuan përfaqësuesit e policisë, "ka shumë të lënduar".
Gjykata Supreme e Koresë së Veriut dënoi një shtetas amerikan me 15 vjet punë të detyruar. Sipas informacionit të Agjencisë qendrore koreane të lajmeve, gjyqi i amerikanit me origjinë koreane u zhvillua më 30 prill.
Dy persona u ndodhën nën rrënoja si rezultat i shembjes që ndodhi
Qiellin mbi Moskë e hapën për fluturimin e avionëve të pasagjerëve. Urdhëri i Ministrisë së Transportit të Rusisë hyri në fuqi më 2 maj.
Lloji i ri i virusit të gripit të shpendëve H7N9, i cili është
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
5
11
12
18
19
25
26