×
Sociale 1 maj 2013
Presidenti i Sirisë, Bashar Al-Assad, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Solidaritetit të Punëtorëve vizitoi një central elektrik në qendër të Damaskut.
Siria, presidenti, central elektrik
Në Shën Petersburg, në aktivitetet e 1 Majit, bashkëpunëtorët e policisë arrestuan rreth 20 persona, njoftoi për gazetarët një bashkëpunëtor i organeve të zbatimit të ligjit.
Më 1 maj në Rusi, po ashtu si në shumë vende të tjera të botës, kremtojnë Festën e Pranverës dhe Punës. Anembanë vendit po zhvillohen aktivitete të ndryshme, marshime dhe mitingje festive. Kjo është një nga festat më masive dhe me të vërtetë më popollore në vend. Ajo madje mund të konsiderohet si një festë familare: në demonstratat e 1 Majit qytetarët rusë vijnë shpesh me fëmijët e tyre.
Numri i viktimave të shpërthimit në Mahaçkalla (Dagestan) u rrit deri në tre - në spital ndërroi jetë njëri nga të plagosurit. Të gjithë të dëmtuarit janë adoleshentë të moshës 15-17 vjet.
Ditën e mërkurë një autobus pasagjerësh ra në liqenin Çamlica në provincën qendrore të Turqisë - Kayseri.
Liderët e të gjitha vendeve duhet t'i kushtojnë një vëmendje të madhe luftës kundër papunësisë, deklaroi të mërkurën Papa Françesku.
Aktorja e famshme amerikane Deanna Durbin ndërroi jetë të martën, më 30 prill, në moshën 92-vjeçare. Lajmi iu përcoll gazetarëve nga i biri i yllit të kinematografisë, Peter David.
Jo Nesbø, krijuesi i detektivëve me mjaft popullaritet mbi inspektorin e policisë Harry Hole, do të dalë në rolin e skenaristit të serialit fantastik mbi pushtimin e Norvegjisë nga Rusia.
Avionët e Ministrisë ruse të Situatave të Jashtëzakonshme (MSJ) dërguan ndihma humanitare në Kinë për të prekurit nga tërmeti. Dy avionë Il-76 (russ.
Në Republikën e Tuva-së (Federata Ruse) kanë shpërthyer 8 vatra zjarri në masivin pyjor të tajgës, njoftoi Departamenti qendror i Ministrisë rajonale të Situatave të Jashtëzakonshme.
Të mërkurën në Kashmirin indian, pranë kufirit pakistanez, ra një tërmet me magnitudë 5.7 ballë, njoftoi Shërbimi Gjeologjik i SHBA-ve.
Më 1 maj në Greqi po zhvillohet greva e përgjithshme kombëtare 24-orëshe kundër masave shtrënguese ekonomike. Në qendër të Athinës sindikatat do të organizojnë dy demonstrata.
Më 1 maj në Moskë do të zhvillohen 7 marshime, më të r
Si pasojë e shpërthimit që ndodhi në Mahaçkalla (Dagestan), sipas të dhënave paraprake, humbën jetën dy persona dhe dy të tjerë u plagosën, njoftuan burimet në organet lokale të zbatimit të ligjit.
Avioni "Airbus A330" i kompanisë ajrore britanike Thomas Cook Airlines, në bordin e të cilit ndodheshin 338 pasagjerë, kreu një ulje emergjente në ishujt e Bermudës, pasi në bordin e tij ra zjarr. Avioni ishte nisur nga qyteti meksikan Cancun për në qytetin britanik të Manchester-it.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
5
11
12
18
19
25
26