×
Sociale 23 prill 2013
Mauzoleut të Leninit në Sheshin e Kuq të Moskë iu nevojitet një rikonstruktim urgjent: monumenti po deformohej. I gjithë problemi konsiston në faktin se Mauzoleu është ndërtuar mbi shtresa toke të shkrifta dhe shumë heterogjene përkatësisht përbërjes së vet. Dhe pllaka, mbi të cilën qëndron ai, ka filluar të zhytet dhe të anohet në nivel jo të ekuilibruar. Në mes të prillit përfundoi faza e parë e rikonstruksionit.
Dita e përkujtimit të viktimave të Gjenocidit armen kremtohet çdo vit më 24 prill. Si në këtë ditë në vitin 1915 u hodhën në burgjet e Perandorisë Osmane, kurse më pas u vranë mizorisht, përfaqësuesit më të mirë të inteligjencës armene.
Asambleja Kombëtare Franceze (Dhoma e Ulët e parlamentit) miratoi sot përfundimisht projektligjin q
Redaktori i Agjencisë informative Reuters në Shtetet e Bashkuara të Amerikës u pushua nga
Vullkaneve Shiveluç, Kizimen dhe Plloskij Tollbaçik (russ. "Шивелуч", "Кизимен" и "Плоский Толбачик"), që janë
Për informacionin, që do të ndihmojë në gjetjen e vrasësit, i cili hapi zjarr me armë në Bellgorod (qytet ky në pjesën jugore të territorit evropian të Rusisë), është caktuar një shpërblim prej 3 milionë rubla (100.000 dollarë). Ajo u njoftua nga Departamenti lokal i Ministrisë së Punëve të Brendshme të vendit.
Kërkimet e të dyshuarit për vrasjen e gjashtë personave n
Ministria e Shëndetësisë e Rusisë është e gatshëm të lejojë personat e infektuar me virusin HIV dhe me hepatit të adoptojnë fëmijë, shkruan gazeta "Kommersant" (russ. "Коммерсант").
Tamerllan dhe Xhohar Carnaev, të dyshuarit për organizimin e shpërthimeve në vijë
Dy persona u plagosën si rezultat i një shpërthimi në Rrugën “Arbati i Ri” (russ.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
6
7
13
14
20
21
27
28