×
Sociale 9 prill 2013
Prifti protestant Terry Jones po planifikon të djegë rreth 3000 kopje të Kuranit. Ai deklaroi se
Udhëtimi i Beyonce dhe Jay-Z në Havanë, i cili u kritikua ashpër nga kongresmenët amerikanë, nuk ishte organizuar për turizëm, por kishte qëllime kulturore dhe qe bashkërenditur me autoritetet amerikane.
Në Iran 3 qytete janë shkatërruar pothuajse krejtësisht nga tërmeti, njoftoi Agjencia iraniane e lajmeve IRNA. Dhjetëra persona humbën jetën, ndërsa mbi 700 u lënduan.
Të paktën 90 kufoma të dekompozuara derrash u nxorrën nga lumi Liuyang në jug të Kinës fundjavën e kaluar.
Në Amsterdam Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, u prit me aksione protestash. Demonstruesit shprehin pakënaqësinë e tyre ndaj asaj që ata e quajnë persekutim të pakicave seksuale në Rusi. Autoritetet e qytetit nuk e fshehin faktin që ata mbështesin protestat.
Në Britaninë e Madhe u nda nga jeta një nga politikanet më të fuqishme, më me ndikim të shekullit të 20-të - Margaret Thatcher. Ish-Kryeministrja britanike ndërroi jetë nga një goditje cerebrale në moshën 87-vjeçare.
Një person humbi jetën dhe tre të tjerë u lënduan sot si rezultat i shpërthimit të furrës së shkrirjes në një uzinë metalurgjike në qytetin Sakai, në qendër të ishullit kryesor japonez Honshu.
Një tërmet me magnitudë 6.3 ballë sipas shkallës Rihter ra në
Lëvizja "FEMEN" në website-in e saj http://femen.org njofton se, pavarësisht deklaratave të
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
6
7
13
14
20
21
27
28