×
Sociale 1 prill 2013
6 minatorë humbën jetën si pasojë e një tjetër shpërthimi gazi në një minierë në provincën kineze të Girin. 11 persona janë shpallur të humbur.
Kompania LEGO pranoi të tërheqë nga tregu kompletin "Pallati i Jabba" nga seriali "Star Wars" me kërkesë të komunitetit turk në Austri. Myslimanët e akuzuan LEGO-n, sepse kjo lodër fyen ndjenjat e besimtarëve dhe nxit urrejtjen etnike.
Qyteti rus i Ekaterinburgut po lufton për të drejtën për të pritur Ekspozitën Universale Expo 2020. Mbi rëndësinë e ekspozitës, konkurrentët dhe shanset e Rusisë për të fituar i tregoi Radiokompanisë "Zëri i Rusisë" Kryetari i Komitetit Organizativ për mbështetjen e ofertës ruse, Zëvendëskryeministri i qeverisë së Federatës Ruse, Arkadi Dvorkoviç.
Ekipet e shpëtimit arritën të gjenin nën rrënojat e një ndërtese të papërfunduar shumëkatëshe, e cila u shemb më 29 mars në qytetin tanzanian të Dar-es-Salaam, trupat e pajetë të 34 personave.
Në Alaskë u rrëzua një helikopter policie, si rezultat mbetën të vrarë tre persona. Incidenti ndodhi më 30 mars, por u bë i njohur vetëm tani.
Organizata "Greenpeace Russia" zhvilloi pranë mureve të Kremlinit një aktivitet në mbrojtje të Arktikut nën moton - "Arktiku nuk është në shitje!".
Në Poloni gjatë 24-orëve të fundit kanë rënë reshje t
Në një intervistë për "Zërin e Rusisë" Guvernatori i Rajonit t
Në një autostradë në Virxhinia ndodhi një aksident automobilistik me përfshirjen e 75 makinave. Si pasojë e incidentit mbetën të vdekur tre persona si dhe rreth 25 të tjerë janë lënduar dhe janë dërguar tashmë në spital.
Në Marok kanë dalë në një demonstratë proteste anëtarët e dy sindikatave më të mëdha të vendit. Disa mijëra njerëz marshuan pranë godinës së Parlamentit.
Autoritetet e Nju Jorkut rifilluan sot kërkimin e eshtrave të njerëzve që gjet
Rusia do të zhvillojë Ekspozitën Botërore Expo 2020 në nivelin më të lartë, mendon Kryetarja e Këshillit të Federatës, Valentina Matvijenko.
Kompania Google ka alarmuar miliona përdorues të Internetit me njoftimin në lidhje me mbylljen e videohosting-ut më popullor në botë - YouTube. Për këtë gjigandi i Internetit njoftoi në video klipin përkatës. Portali do të mbyllet për 10 vjet.
Mediat kineze njoftuan se në vendin e rrëshqitjeve gjigande të dheut në Tibet, të cilat goditën ditën e premte një kompleks minierash, u gjetën 17 trupa viktimash.
Policia braziliane njoftoi mbi grabitjen dhe përdhunimin e një turisteje të huaj në Rio de Janeiro, qytetin, i cili do të presë Kampionatin Botëror të Futbollit vitin e ardhshëm si dhe Olimpiadën në vitin 2016.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
6
7
13
14
20
21
27
28