×
Sociale Prill 2013
Ekaterinburgu, një nga qendrat rajonale me zhvillim më dinamik të Rusisë, në vitet e fundit po bëhet gjithnjë e më shpesh platformë e organizimit të evenimenteve të mëdha ndërkombëtare.
Kompania shtetërore ruse "Rosoboroneksport" kërkoi lejen e Perusë për transportimin në këtë vend të modelit të tankut kryesor luftarak "T-90S" (russ. "Т-90С"), i cili do të paraqitet në ekspozitën SITDEF në Lima nga data 15-19 maj të vitit 2013.
Vajza 5-vjeçare indiane, e cila ishte rrëmbyer dhe përdhunuar dy javë më parë, ndërroi jetë në spital në shtetin e Madhya Pradesh, njoftuan autoritetet lokale.
Për shkak të udhëtimit të Kryeministrit të Japonisë drejt Kopshtit Botanik
Presidenti rus Vladimir Putin nuk do të marrë pjesë në demonstratën e 1 Majit. Kjo u njoftua nga Shërbimi për shtyp i Kremlinit.
6 ekstremistë islamistë pranuan në një gjykatë britanike se patën planifikuar t
Joao Havelange dha dorëheqjen nga posti i Presidentit të nderit të FIFA-s (Federata Ndërkombëtare e Futbollit), ka shumë mundësi, pas shprehjes së akuzave për mitmarrje në adresë të tij.
Kisha Katolike Romake në Brazil çkishëroi një prift për shkak të
Në Paraguai epidemia e etheve tropikale Dengue arriti nivelin maksimal historik - 48 persona të vdekur. Numri i pacientëve rezulton të jetë më shumë se 70 mijë persona. Për këtë njoftoi Ministri i Shëndetësisë i Republikës, Antonio Arbo.
viktimat, epidemia, Paraguai
Ditën e hënë në qiellin mbi qytetin Calabasas, shteti i Kalifornisë, u
Gjatë kohës së stafetës së vet të gjatë para fillimit të Lojrave Dimërore në Soçi pishtari me zjarrin olimpik do të jetë “mysafir” edhe i Stacionit Kozmik Ndërkombëtar (SKN apo ISS) dhe do të “dalë” madje në kozmos të hapur. Atë do t’ia dorëzojnë solemnisht njëri-tjetrit kozmonautët rusë Oleg Kotov dhe Sergei Rjazanskij, të cilët do t’i bashkohen ekuipazhit të Stacionit në muajin shtator.
Korrespondenti i gazetës italiane “La Stampa” Domenico Quirico, i cili ishte nisur nga Libani drejt
Instituti i përkthimit të Biblës me rastin e Pashkëve ka nxjerrë
Tenistja e famshme ruse Maria Sharapova nënshkroi një kontratë promovuese me kompaninë Porsche AG, duke u bërë ambasadorja zyrtare e markës Porsche.
Ditën e hënë në Sheshin Charles de Gaulle (Place de l’Etoile) në Paris u ndërmorr evakuimi i njerëzve pas marrjes së disa njoftimeve në lidhje me gjoja vënien e një lëndë eksplozive atje.
Presidentit të Bocvanës, Ian Khama, i mbetën dy gërvishtje në fytyrë pas ndeshjes me një gepard.
incident, presidenti, Republika e Bocvanës, gepardi
Policia rumune deklaroi mbi përfshirjen e Gjeneral-majorit në rezervë, Francis Radici, në veprimtarinë e një klani kriminal, i cili është i specializuar në vjedhjen e automjeteve.
Anija transportuese e konteinerëve "Consouth" me ekuipazh rus në bord u përplas me anijen e mallrave "Piri Reis" në pjesën jugore të Detit Jon, njoftoi Roja bregdetare greke.
Numri i të plagosurve si rezultat i shpërthimit që ndodhi në qendër të Pragës është të paktën 55 persona, njoftuan zjarrfikësit që po punojnë aktualisht në vendngjarje.
Në verilindje të Moskës u grabit shtëpia e ish-Prima balerinës të Teatrit Bolshoi, Anastasia Volloçkova.
Sipas deklaratës së Kreut të policisë iraniane të Internetit, Ali Bali, rrjeti social Facebook është përgjegjës për një të tretën e divorceve në Iran.
Të hënën në mëngjes një autobus me punonjës
Pesë turistë u gjetën në Oqeanin Paqësor, pas rrëzimit të një balone (aerostati) në brigjet e Perusë. Ata u dërguan në spitalin e flotës detare.
"Pas bisedës me drejtorin e spitalit, unë mund të them se nuk është
"Unë shpresoj shumë se organet e pushtetit federal dhe rajonal do t’u kushtojnë nj
I akuzuari për kryerjen e sulmit terrorist në Maratonën e Bostonit, Xhohar Carnaev, u
Anzor Carnaev, babai i vëllezërve të dyshuar për kryerjen e aktit terrorist
Aksioni civil “Shiriti i Shën Gjergjit 2013” startoi më 26 prill. Këtë vit, shiritin me vija të zeza dhe portokalli, i cili është bërë tashmë simbol popullor i Fitores së Madhe, do ta bashkangjisin në jakat veshjeve, thiletë e xhaketave, do ta lidhin në rripat e çantave dhe antenat e makinave bashkëkombasit tanë (rusë) në 100 vende të botës.
Shumica e pacientëve psikiatrikë, të cilët humbën jetën n
Një tërmet me magnitudë 5.9 ballë ra në Oqeanin Paqësor n
Bashkëpunëtorët e shërbimeve të shpëtimit kanë gjetur
Ditën e mërkurë punonjësit e rrobaqepësive në Savar (në periferi të Dhaka, kryeqytetit të Bangladeshit) zhvilluan aksione masive proteste, pas shembjes së kompleksit “Rana Plaza”, ku qepeshin veshje për firma të tilla ndërkombëtare si Walmart, Benetton, Mango.
E shtuna, data 27 prill, është shpallur ditë zie në rajonin e Moskës për njerëzit të cilët gjetën vdekjen si rezultat i zjarrit që ra në një spital psikiatrik në veri të rajonit.
Prindërit e vëllezërve Xhohar dhe Tamerllan Carnaev, të dyshuar për
Sipas burimeve të ndryshme, të enjten ose të premten në SHBA duhet të mbërrijnë prindërit e vëllezërve Carnaev, të dyshuar për shpërthimet në Maratonën e Bostonit.
Banori i shtetit amerikan të Ilinois, i cili të mërkurën qëlloi
Dy murgj nga Tibeti kanë kryer vetëdjegie në jug të Kinës, njoftoi
Disa shpërthime ndodhën në dy maune, që transportojnë gaz natyror, në lumin Mobile në shtetin amerikan Alabama. Janë hospitalizuar tre persona.
Jo shumë larg nga Mauzoleu i famshëm Taj Mahal në qytetin verior indian të Agra buçiti një shpërthim.
Sipas të dhënave të sondazhit "Barometri i opinionit publik", të publikuar sot, në
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
6
7
13
14
20
21
27
28