×
Sociale 19 mars 2013
Në Vatikan u zhvillua ceremonia e kurorëzimit të Papa Françeskut. Kardinali francez Jean-Louis Tauran i veshi Pontifikut simbolin e pushtetit papal - mantelin.
Shërbimi Policor i Bashkimit Europian zbuloi në territorin e BE-së pothuajse 3600 grupe të krimit të organizuar.
Dymbëdhjetë persona u vranë nga goditjet e rrufesë në shtetin indian Madhya Pradesh.
Papa Françesku po ndiqet me interes të gjallë jo vetëm prej katolikëve të mbarë botës, por edhe nga orthodhoksit. Sidomos ata që ndodhen fare pranë Vatikanit. Besimtarëve që frekuentojnë Kishën ruse të Shën Katerinës, e cila ndodhet vetëm disa kilometra nga Katedralja e Shën Pjetrit, Papa Françesku u imponon vetëm ndjenja dhe emocione pozitive.
Në Nju Jork filloi shqyrtimi i çështjes, e cila sfidon praktikën e ndalimit dhe
Qindra mijëra besimtarë katolikë do të presin gjithë natën në mbarë Argjentinën Meshën, dedikuar hipjes në Fronin e Shenjtë të Kardinalit argjentinas Jorge Mario Bergoglio.
Në qytetin bolivian të Oruro po vazhdon greva e përgjithshme në shenjë proteste kundër vendimit për riemërtimin e aeroportit lokal në nder të Presidentit të vendit.
Sheshi i Shën Pjetrit në Vatikan është mbushur plot e përplot me qindra e mijëra njerëz që duan të marrin pjesë në Meshën, dedikuar inaugurimit në fron të Papa Françeskut.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2013
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2013
2
3
9
10
16
17
23
24
30
31