×
Sociale 11 mars 2013
Çfarë të bësh nëse në mes të ditës së punës të shkarikohet jo telefoni celular, por energjia e organizmit. Ëndrra për të bërë një sy gjumë në zyrat bashkëkohore po bëhet jo vetëm një realitet, por madje edhe pjesë e planit të biznesit. Në Moskë u duk një teknikë e veçantë për gjumin gjatë kohës së punës.
11 persona u plagosën si rezultat i të shtënave me armë zjarri që ndodhën natën e së hënës në qendër të Uashingtonit.
Në Moskë në moshën 89-vjeçare ndërroi jetë shkrimtari i mirënjohur sovjetik Boris Vasiljev, njofton Lidhja e Shkrimtarëve të Moskës. Boris Vasiljev u lind më 21 maj të vitit 1924 në Smolensk.
Palestinezi Majdi al-Rimawi, i cili në vitin 2001 u përfshi në vrasjen e Ministrit t
Presidenti iranian Mahmoud Ahmadinejad është kritikuar ashpër si nga kundërshtarët politikë, ashtu dhe nga përkrahësit e tij.
Autoritetet e Moskës kanë ndërmend të zhvillojnë një tender për furnizimin me vagona të metrosë dhe mirëmbajtjen e tyre.
Rusia mban vendin e parë në Europë përkatësisht numrit të vet
Në Rusi filloi Maslenica (festa e funddimrit - e përcjelljes së dimrit apo e fillimpranverës). Kisha Orthodhokse Ruse u kujton gjithë besimtarëve se kjo është koha e përgatitjes për Kreshmën e Madhe, e cila do të përfundojë me Enorinë (të Dielën) eNgjalljes së Krishtit. Këtë vit besimtarët do t’a festojnë të Dielën e Pashkëve më 5 maj.
Shoferi i autobusit, i akuzuar për rastin e bujshëm të përdhunimit në grup, kreu vetëvrasje në burg. Ram Singh u gjet i vdekur në qelinë e burgut "Tihar", i varur në një lak të bërë me rrobat e trupit.
Gati 10 vjet pas intervencionit të trupave të koalicionit ndërkombëtar në Irak, në vend vazhdojnë ende të përdoren në mënyrë aktive torturat, thuhet në raportin e organizatës për të drejtat e njeriut Amnesty International.
Princesha Lillian, romanca kohëgjatë e së cilës me Princin suedez Bertil u bë një prej historive më të famshme të dashurisë të kohës sonë, vdiq në moshën 97-vjeçare.
Njëqind e pesëmbëdhjetë kardinalë do të mblidhen më 12 mars në Cappella Sistine të Vatikanit për të zgjedhur Papën e ri. Askush tani për tani nuk është në gjendje të parashikojë saktësisht se kur do të shpallë Konklava emrin e Pontifikut të 266-të të Selisë së Shenjtë. Shpresohet se kjo do të ndodhë para 24 marsit - të Dielës së Palmave katolike. Dhe me siguri para të Dielës së Pashkës - më 31 mars.
Në pyllin pranë komunës së Verneix në qendër të Francë u zhvillua ceremonia funerale, gjatë së cilës u shpërnda hiri i agjentes britanike në Rezistencën Franceze gjatë Luftës së Dytë Botërore, Nancy Wake.
Të hënën në bregdetin verilindor të Papuas - Guinea e Re ra nj
Të paktën 14 persona humbën jetën si pasojë e rënies së një autobusi në greminën në jug të Perusë. 30 persona të tjerë u lënduan.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2013
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2013
2
3
9
10
16
17
23
24
30
31