×
Sociale 5 mars 2013
Skandali i fundit me etiketimin e pasaktë të produkteve me mish viçi, në përbërjen e të cilave u gjetën gjurmë të mishit të kalit, i detyruan njerëzit për të satën herë të mendohen në lidhje me cilësinë e kontrollit që ushtrohet ndaj sigurisë së produkteve ushqimore në Evropë.
FBI-ja bëri publike një përzgjedhje dokumentesh që lidhen me Whitney Houston. Rezultoi se këngëtares ishin përpjekur t’i bënin shantazh.
Helikopteri i tipit “Chetak” i Forcave Ushtarake Detare të Indisë u rrëzua sot në afërsi të qytetit të Visakhapatnam në shtetin jugor të Andhra Pradesh. Aksidenti ajror ndodhi kur helikopteri po kryente një fluturim të zakonshëm trajnimi.
Të martën autoritetet e Prefekturës së Kumamoto-s, në ishullin jugor japonez të Kyushu, u këshilluan banorëve të mos dalin nga shtëpitë e veta për shkak të smogut të ardhur nga Kina.
Sizmiologët regjistruan në Jakutia një tërmet me magnitudë 5.5 ballë, njoftoi
Në qytetin japonez të Maebashi u testua një anije e veçantë, e projektuar për shpëtimin e njerëzve në zonat bregdetare në rast të ndonjë cunami.
Komandant i avionit të rrëzuar në Republikën Demokratike të Kongos (RDK) ishte
Kompania ajrore "Ural Airlines" do të mbështesë aplikimin e Ekaterinburgut për pritjen e ekspozitës ndërkombëtare Expo 2020.
Në fund të liqenit Çebarkul (zona e Uraleve) zbuluan disa anomali të fushës magnetike, të cilat mund jenë të lidhura me rënien e fragmenteve të mëdha të meteoritit.
Data e saktë e fillimit të Konklavës, në të cilën pritet
Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-Yun, në fund të vitit të kaluar mund
Rekordi i jetëgjatësisë i përket qytetares japoneze Misao Okawa. Në intervistën e vet për një stacion televiziv lokal ajo tregoi se nuk mendonte që do të jetonte kaq gjatë dhe ndau me shikuesit sekretin e jetëgjatësisë së saj.
Gazetarët e mediave të ndryshme ruse dhe të huaja mbërritën n
"I nderuari Papa Benedikti XVI edhe pse nuk kryeson më Kishën Katolike Romake, nuk do të lihet kurrë në harresë", - konfirmojnë përfaqësuesit e Selisë së Shenjtë. Në Vatikan më 4 mars filloi Kongregata (Asambleja) e përgjithshme e kardinalëve - këto janë takimet përgatitore përpara mbajtjes së Konklavës së ardhshme. Tani në Romë janë mbledhur 142 nga 208 kardinalët e pritshëm.
Sot në Francë sindikatat "Konfederata e Përgjithshme e Punës" dhe "Forca punë
Së shpejti në Britaninë e Madhe mund të krijohen gjykatat sekrete për shqyrtimin e çështjeve të të dyshuarve për sulme terroriste.
Së paku 6 anije mallrash ngecën në cekëtinë në brigjet e
Sipas fjalëve të Ministrit të Komunikacionit dhe Informacionit, Ernesto Villegas, mjekët e udhëheqësit të Revolucionit Bolivarian kanë diagnostikuar "një infeksion të ri të komplikuar" dhe "vështirësi në frymëmarrje".
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2013
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2013
2
3
9
10
16
17
23
24
30
31