×
Sociale 1 mars 2013
Dita e parë e pranverës riktheu dëborën dhe acarin në Rusi. Në ditët e ardhshme në Rusinë Qendrore temperatura e ajrit mund të bjerë deri në -19 gradë Celsius. Reshje të dendura dëbore kanë tani mbuluar Spanjën. Moti, pavarësisht kalendarit, po vazhdon të bëjë surpriza dimërore.
Rusia, Bota, Klima, ngrica, dëbora, pranvera
Goditja e parë në rajonin e Ishujve Kurilet Veriore me magnitudë 6.7 ballë u regjistrua në mbrëmje vonë. Epiqendra e lëkundjes sizmike është regjistruar 106 km larg nga qyteti Kurilsku Verior (ishulli Paramushir).
Siç njoftuan për gazetarët në shërbimin për shtyp të kompanisë ajrore të Zelandës së Re “Air New Zealand”, anëtari i ekuipazhit i cili shkeli rregullat e fluturimit njoftoi vetë mbi incidentin.
Në Francë i falën jetën elefantëve të Brigitte Bardot. Më parë aktorja doli në mbrojtje të dy kafshëve nga kopshti zoologjik i Lionit dhe gjykata pezulloi vendimin për eutanazinë e tyre.
Rreth 200 mijë persona shprehën dëshirën për të lënë emrin e tyre në historinë olimpike. Konkursi ishte i fortë: 8 persona për një vend.
Gjatë vizitës së tij 2-ditore në Moskë Presidenti i Francës, Francois Hollande, u takua me përfaqësuesit e komunitetit të biznesit francez.
Kështu pra, Benedikti XVI abdikoi. Vatikani është tani në gjendjen e Sede vacante - fronit vakant. Në pritje të mbajtjes së Konklavës dhe rezultateve të saj mbarë bota po përpiqet të parashikoje - cili mund të bëhet kreu i ardhshëm i Kishës Katolike Romake. Kandidatë nga vende të ndryshme të botës ka shumë, duke përfshirë edhe jo-evropianë.
Ministria për ruajtjen e vlerave kulturore të Egjiptit refuzoi propozimin e Ministrisë së Financave
Egjipti, qira, piramida, monumente kulture
Vera që sapo përfundoi në Australi u shndërrua në verën më të nxehtë në gjithë historinë e matjeve. Në Sydney këtë verë u regjistrua rekordi i ri i të nxehtit: +46 gradë Celsius.
Në gjendje të rëndë shëndetësore ndodhen tashmë dy persona
Në veri të Kamçatkës u regjistrua temperatura -48 gradë Celsius. Siç
Korrespondenti i Radiokompanisë "Zëri i Rusisë" në një bisedë telefonike me Z
Në Rusi sot kremtohet Dita Botërore e Maceve. Përse macet fitojnë zemrat e miliona njerëzve, tregojnë ekspertët për Radiokompaninë "Zëri i Rusisë".
Rrobaqepësin kolumbian, që qepte rrobat për Papën Benedikti XVI, i cili dha dorëheqjen nga froni, e udhëzuan të qepë veshje klerikësh për tre persona.
30 persona u lënduan, 27 prej tyre janë shtruar në spital për shkak të rrjedhjes së klorit në një nga fabrikat e qarkut të Permit.
Klientët e dyqaneve të mishit në Oslo po shfaqin interes të pazakontë për mishin e kalit, në një kohë kur në Europë ka shpërthyer skandali rreth produkteve që përmbanin mish kali.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2013
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2013
2
3
9
10
16
17
23
24
30
31