×
Sociale 27 shkurt 2013
Në Emiratet e Bashkuara Arabe përfundoi ekspozita prestigjioze e pajisjeve ushtarake dhe armatimeve - IDEX 2013. Prodhuesit rusë kanë paraqitur në këtë forum shumë modele të reja të armëve dhe teknikës ushtarake, të cilat destinohen për t'u bërë “hite të shitjeve” në dekadën e ardhshme, duke përfshirë edhe tankun “T-90SM” (russ. Т-90СМ).
Valuta botërore - dollari - është në rrezik, pasi kartmonedhat e dollarit "i han" një kërpudhë e padukshme, shkruan botimi zyrtar i Parlamentit bjellorus - "Narodnaja gazeta".
Radiokompania "Zëri i Rusisë" zhvilloi një hit-parade të yjeve të arenës
Analizat e partisë së salçiçeve të importuar nga Europa, të cilat
Kombinati i prodhimit të letrës dhe celulozës i rajonit të Baikalit, i njohur
Kohës së pontifikatit të Papës së Romës Benedikti XVI po i vjen fundi. Sot Kreu i Kishës Katolike Romake mbajti audiencën e fundit të përgjithshme. Abdikimi i Benediktit XVI do të ndodhë më 20.00 (sipas orës së Romës) të datës 28 shkurt. Që nga ky moment e deri në zgjedhjen e papës së ri froni romak do të jetë vakant.
Zhytësit kanë gjetur në fund të liqenit Çebarkul në rajonin rus të Çeljabinskut, ku ra shiu meteor, disa kratere, në të cilët, me sa duket, mund të gjenden edhe fragmente të mëdha të meteoritit.
Një person i panjohur hapi zjarr në mencën e një fabrike për prodhimin e lëndës drusore të presuar në qytetin zviceran të Menznau.
Kisha Katolike dhe pasuesit e saj janë në rrugën e duhur, deklaroi Papa Benedikti XVI
Motoskafi me 19 turistë rusë u mbyt në afërsi të ishullit Phuket në Tajlandë, fatmirësisht askush nuk u lëndua.
Në Rusi janë shitur tashmë më shumë se një milion maskota (talismanë
Çiklistët nga Kazani (kryeqyteti i Republikës së Tartarstanit të Rusisë), q
Papa i Romës Benedikti XVI do të mbajë sot audiencën e tij të fundit të përgjithshme.
Të hënën në mëngjes ra një zjarr i madh në një qendër tregtare me shumë kate në kryeqytetitn e shtetit indian West Bengal, Calcutta (Kolkata). Si pasojë të paktën 13 persona gjetën vdekjen.
Një i panjohur hapi zjarr në një konvikt të Universitetit Coastal Carolina Unoversity, i cili ndodhet në qytetin amerikan Conway (South Carolina). Aktualisht policia është vënë në kërkim të "pushkatarit", i cili u largua me makinë nga vendngjarja në drejtim të panjohur.
Në një uzinë kimike në Japoni ndodhi rrjedhja e 5 ton të cianurit t
Në një shkollë fillore në Kinë u shembën portat e hyrjes, si rezultat 4 fëmijë humbën jetën dhe 18 të tjerë u lënduan. Incidenti ndodhi sot në qytetin e Laohekou të provincës qendrore të Hubei.
Ish-Kreu i Fondit Monetar Ndërkombëtar, Dominique Strauss-Kahn, nuk mundi të pengojë dot nëpërmjet vendimit të gjykatës publikimin e librit, të shkruar nga ish e dashura e tij Marcela Iacub.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
Shkurt 2013
Kalendari i ngjarjeve
Shkurt 2013
2
3
9
10
16
17
23
24