×
Sociale 21 shkurt 2013
400 vjet më parë në Rusi në fronin mbretëror hipi Mihaill Romanov (Mikhail Romanov). Ky ishte vendimi i Zemski sobor, i cili përbëhej nga përfaqësues të të gjitha klasave të shoqërisë ruse të asaj kohe. Vendimi i Zemski sobor u bë publik më 21 shkurt, sipas kalendarit të vjetër (më 6 mars me kalendarin e ri).
Papa i Romës Benedikti XVI do të jetojë deri në fund të dit
Ministria e Jashtme e Rusisë ditën e enjte konfirmoi praninë e më shumë
Ditën e enjte gjykata e Londrës shpalli fajtorë tre qytetarë myslimanë britanikë, të akuzuar për përgatitjen e akteve terroriste në vend duke përdorur të ashtuquajturat "çanta shpine të kamikazeve", njoftojnë të enjten mediat lokale.
Ditën e enjte në Bruksel rreth 40 mijë demonstrues, në vend të 15 mijëve që priteshin, u përfshinë në protestat kundër rritjes së çmimeve, ngrirjes së pagave dhe politikës së taksave, njoftuan mediat belge.
15 persona kanë gjetur vdekjen dhe rreth 50 të tjerë janë plagosur si rezultat i
Gjatë viteve të fundit qeveria e Rusisë ka nënshkruar disa dhjetëra marr
Në SHBA ka plasur një skandal i madh rreth firmës Law Inforcement Tragets Inc., e cila i ka shitur Ministrisë së Punëve të Brendshme të vendit objektiva me imazhe të grave shtatzëna, të moshuarve dhe fëmijëve të armatosur.
Qeveria ruse ka zhvilluar një program të drejtuar për integrimin social të popullit rom në vend. Fjalë bëhet për përfshirjen e përfaqësuesve të tij në projektet kulturore, arsimore dhe ato të biznesit. Vëmendje e veçantë do t'i kushtohet arsimimit të fëmijëve romë.
Detektivi Hilton Botha, i cili merrej me hetimin e çështjes së atletit invalid Oscar Pistorius, u mënjanua nga ndjekja e rastit penal, njoftuan të enjten mediat lokale.
Regjisori i famshëm i filmave rusë, skenaristi Aleksei Herman, ndërroi jetë në Shën Petersburg pas një sëmundjeje të rëndë në moshën 75-vjeçare.
Kryepeshkopi i Nju Jorkut, Kardinali Timothy Dolan, dëshmoi lidhur me rastin e ngacmimeve seksuale në Kryedioqezën e Milwaukee (shteti i Wisconsin).
5 persona humbën jetën, ndërsa 2 të tjerë u plagosën si pasojë e aksidentit ajror që ndodhi me një avion të vogël reaktiv në lindje të shtetit të Georgia (SHBA).
Sot në Rusi kremtohet 400-vjetori i Dinastisë së Romanovëve, e cila sundoi nga viti 1613-1917. Në vitin 1613 në Moskë Vsesosllovnij Zjemskij Sobor (russ.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
Shkurt 2013
Kalendari i ngjarjeve
Shkurt 2013
2
3
9
10
16
17
23
24