×
Sociale 19 shkurt 2013
3 persona humbën jetën si pasojë e një zjarri të madh që ra në kryeqytetin e Filipineve - Manila.
Rreth 800 palestinezë, të cilët vuajnë dënimin në burgjet izraelite, po zhvillojnë të martën një grevë urie 1-ditore në shenjë solidariteti.
Turistët e huaj po porosisin ekskursione në vendin e rënies së meteoritit në rajonin e Uralit. Kjo është njoftuar nga operatorët turistikë vendas, duke theksuar se japonezët kanë shfaqur interesimin më të madh.
Kompanitë "Sistemet ruse të helikopterëve" (russ. «Русские Вертолетные Системы») dhe "Helikopterët e Rusisë" (russ.
Më 19 shkurt ambientalistët (ekologët) kremtojnë Ditën Botërore të Balenave dhe gjitarëve të tjerë detarë. Në këtë ditë 27 vjet më parë Komisioni Ndërkombëtar i Gjuetisë së Balenave ndaloi peshkimin industrial të balenave. Përjashtim u bë vetëm për disa popuj të vegjël, të cilët pa mishin e balenave thjesht nuk do të mund të mbijetojnë dot.
Për shkak të kësaj kompanisë zvicerane i është dashur të
Avioni ushtarak që pësoi avari në kryeqytetin e Jemenit, Sana’a, ra në një nga sheshet e qytetit.
Gjeologët rusë zbuluan në Jakutia (Siberi) një vendburim të ri të madh ari.
Në rajonin e Çeljabinskut po vazhdojnë aktivisht punimet për likujdimin e pasojave të rënies së meteoritit. Aktualisht janë meremetuar 55% e ndërtesave të dëmtuara nga vala e shpërthimit.
Juria e konkursit "Ekaterinburgu - vendi i takimit të Evropës dhe Azisë" zgjodhi si filmin më të mirë me metrazh të shkurtër mbi qytetin videoklipin e fotografit Dimitri Krillov "Ekaterinburg Timelapse in Motion 2013" . "Këto videoklipe janë realizuar në kuadër të hobit tim.
Dy aeroplanë të Ministrisë së Situatave të Jashtëzakonshme (MSJ) të Rusisë fluturuan të ngarkuar me ndihma humanitare për në Siri, prej nga do të marrin rusët që dëshirojnë të largohen nga ky vend.
BBC-ja ka ndërmend të ekranizojë sërish romanin e Lev Tolstoit "Lufta dhe Paqja". Premiera e tij planifikohet të shfaqet në kinema në vitin 2015.
Një peshkarexhë u mbyt gjatë një stuhie dëbore në brigjet lindore t
Bashkëpunëtorët e policisë të rajonit Çeljabinsk i konfiskuan një
Në Samara po përfundon prodhimi i avionit "Tu-154" (russ. "Ту-154"). Përfaqësuesve të Ministrisë së Mbrojtjes do t’u dorëzohet sot avioni i fundit i këtij lloji me numër serial 998.
Rreth 40 kompani ruse prezantuan prodhimet e tyre më të fundit në Ekspozitën ndërkombëtare të armatimeve IDEX 2013, e cila zhvillohet në Abu Dhabi (Emiratet e Bashkuara Arabe).
Ekspertët e NASA-s korrigjuan vlerësimet e tyre në lidhje me karakteristikat e meteoritit të rënë në Ural. Sipas të dhënave të astrofizikanëve amerikanë, meteoriti peshonte rreth 10.000 ton, ndërsa fuqia e shpërthimit të tij ishte 500 kiloton.
Në Korenë e Veriut po vazhdojnë mitingjet në mbështetje të testit të tretë bërthamor të kryer më 12 shkurt.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
Shkurt 2013
Kalendari i ngjarjeve
Shkurt 2013
2
3
9
10
16
17
23
24