×
Sociale 15 shkurt 2013
Biletat për Lojrat Olimpike Dimërore në Soçi do të hidhen përsëri në shitje. Kaloi vetëm faza e parë e shitjes dhe jo të gjitha vendet në tribunat olimpike janë zënë, deklaruan organizatorët e Lojrave. Thashethemet se bileta për Olimpiadën e vitin 2014 nuk ka më filluan të qarkullojnë pas asaj, kur biletat më të lira u blenë brenda disa orëve mbas fillimit të shitjes së tyre në faqen e Lojrave Olimpike (online). Vërtetë, shumë shpejt u shitën në mënyrë të rrufeshme edhe biletat për vendet më të shtrenjta në tribuna.
Internet-kompania Google për shkak të meteorit që ra mbi Ural hoqi nga faqja kryesore logon e veçantë, që i dedikohej afrimit të asteroidit 2012 DA14 me Tokën, njoftoi shërbimi rus për shtyp i Google.
Sipas njoftimeve të shtypit amerikan, "ariu i detit" (i quajtur ndryshe londër), i cili vrau gjatë një operacioni special liderin e "Al-Qaeda" Osama bin Laden, është privuar nga sigurimi pensional dhe e drejta për qasje në shërbimet e kujdesit shëndetësor. Ky është vetëm një nga rastet e shumta kur qeveria amerikane i lë në baltë, dhe, faktikisht, i tradhëton njerëzit, të cilët kanë kryer punë shumë të pista për të mbrojtur interesat amerikane.
Autoritetet venezueliane njoftuan se Presidenti Hugo Chavez nuk mund të flasë për shkak të efekteve të trajtimit mjekësor.
Dëmi material i shkaktuar nga rënia e meteorit në qarkun e Çeljabinskut do t’i kalojë të 25 milionë €. Kjo u deklarua të premten, më 15 shkurt, nga Kreu i qarkut.
Rryma detare nxorri në bregdetin e Danimarkës rreth 100 kg kokainë, të paketuar në disa qese, njoftuan të premten mediat lokale.
Në një dyqan online të njohur në Internet ka filluar shitja e copave të meteorit që ra në Çeljabinsk.
Tani në rajonin e Çeljabinskut ka hyrë në fuqi regjimi i situatës së jashtëzakonshme. Ulërijnë vazhdimisht sirenat e alarmit, njoftohet mbi rrezatimin e mundshëm me anë të subtitrave në kanalet televizive.
Personat, të cilët u bënë dëshmitarë të shiut meteor, shkruajnë rreth faktit se sa u tronditën nga ajo që ndodhi në rrjetet sociale: "Ishte si një skenë nga filmi mbi fundin e botës (apokalipsit).
Bashkëpunëtorët e shërbimit të sigurimit të aeroporteve të qyteteve gjermane Hamburg dhe Bon ditën e premte po zhvillojnë një grevë, duke kërkuar rritjen e pagave.
Pas rënies së meteorit në rajonin e Çeljabinskut ndihma mjekësore iu nevojit
Kryeministri i Rusisë Dimitri Medvediev reagoi ndaj shiut meteorqë ra mbi rajonin e Uralit. Galeria fotografike "Kolegët kanë vënë re se mbi rajonet Çeljabinsk, Tjumen dhe në disa zona të tjera ra shi meteor.
Lideri i Partisë Liberal Demokrate të Rusisë, Vladimir Zhirinovski, mendon se nuk ka pasur asnjë rënie të fragmenteve të meteorit në rajonin e Uralit.
Prodhuesi evropian i avionëve "Airbus” refuzoi instalimin e akumulatorëve prej litiumi në avion
Numri i sulmeve të hakerëve ndaj mediave në mbarë botën gjatë viteve të fundit është rritur, paralajmëroi Zëvendësdrejtori i organizatës ndërkombëtare "Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve", Robert Mahoney.
Ushtarakët rusë gjetën një krater me diametër rreth 6 metra në vendin ku mendohet të ketë rënë meteori - në afërsi të liqenit Çebarkul, bën me dije një përfaqësues i Qarkut Qendror Ushtarak.
Trageti i madh turistik “Triumph”, i cili pësoi avari ditën e dielë në gadishullin Jukatan në juglindje të Meksikës, u rimorkiua me sukses deri në një port amerikan në shtetin Alabama, njoftoi zëdhënësi i Rojes bregdetare amerikane.
Numri i të lënduarve si pasjë e rënies së meteorit në rajonin e Çeljabinskut (Chelyabinsk) është rritur deri në 514 vetë, njoftoi Zyra rajonale e shtypit e Ministrisë ruse të Situatave të Jashtëzakonshme.
Mbi territorin e Qarkut Federal të Uraleve ra shi meteor. Regëtime vetëtimash në qiell, të shoqëruara me rënien e meteorëve në Tokë, u vunë re në veçanti në qarqet e Çeljabinskut dhe Sverdllovskut.
Sipas njoftimeve të fundit, më shumë se 400 vetë pësuan lëndime të ndryshme nga rënia e fragmenteve të meteorit në rajonin e Çeljabinskut (Chelyabinsk), njoftoi Zyra e shtypit e Ministrisë së Punëve të Brendshme (MPB).
Sipas të dhënave të shërbimeve speciale, edhe dy fragmente të tjera të asteroidit mund të bien në territorin e rajonit pas një ore dhe më afër natës së sotme.
Më shumë se 100 persona u drejtuan për ndihmë mjekësore në rajonin e Çeljabinskut (Chelyabinsk) pas rënies atje të fragmenteve të meteorit, njofton Qendra e shtypit e Ministrisë së Punëve të Brendshme (MPB).
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
Shkurt 2013
Kalendari i ngjarjeve
Shkurt 2013
2
3
9
10
16
17
23
24