×
Sociale 14 shkurt 2013
Festa e Shën Valentinit - apo Dita e të dashuruarve - kremtohet nga bota më 14 shkurt. Kartolinat në formën e zemrave, deklaratat e dashurisë dhe dhuratat tradicionale janë bërë tashmë atribute të pandashme të saj. Në Rusi kjo festë, e cila u bë shumë popullore në fillim të viteve 1990, filloi të zvenitet gradualisht. Sipas të dhënave të sociologëve, këtë ditë kanë ndërmend ta festojnë rreth 30% e rusëve, ndërsa të blejnë dhurata pak më shumë se 10% e tyre.
Banorët e Indisë, Indonezisë dhe Pakistanit dolën në protesta kundër Ditës së Shën Valentinit.
Në disa nga kuajt e therrur, të eksportuar nga Britania në Francë, është
Presidenti bullgar Rosen Plevneliev i dha start zyrtarisht fushatës ndërkombëtare për
Këshilli Kombëtar i Shoqatës franceze të punonjësve shëndet
Papa i Romës Benedikti XVI, i cili hoqi dorë nga froni i papatit, deklaroi sot gjatë një fjalimi para klerikëve kryeqytetas se do të bëjë në të ardhmen një jetë të rezervuar, duke shmangur kontaktet me botën e jashtme.
Deklarata për bashkëveprim në kuadër të projektit “OKB-ja - mikja ime” u nënshkrua sot në forumin ekonomik që po zhvillohet në Krasnojarsk (Siberia Lindore) nga përfaqësuesit e organizatave të rinisë të 18 vendeve.
Në Gjermani në moshën 80 vjeçare ndërroi jetë publicisti dhe shkrimtari i njohur rus Fridrih Njeznanskij. Fridrih Njeznanskij ka shkruar pesë monografi, ka punuar në Radio "Liria" (russ. «Свобода»), ka bashkëpunuar me gazeta emigrante.
Në Kishën Katolike Romake pas largimit nga froni të Benediktit XVI nuk do të
Abdikimi i Benediktit XVI u bë një ngjarje krejtësisht e papritur jo vetëm për besimtarët katolikë dhe Kurinë e Selisë së Shenjtë, por edhe për specialistët. Vetë Papa e motivon vendimin e tij për të lënë fronin me problemet shëndetësore. Ndërsa ekspertët flasin për krizën në gjirin e Kishës Katolike.
Gjatë një operacioni ndërkombëtar të drejtuar kundër krimit kibernetik policia kombëtare e Spanjës arrestoi gjashtë qytetarë rusë, dy ukrainas dhe dy gjeorgjianë. Kreu i këtij grupi, rus gjithashtu, u arrestua në Dubai (Emiratet e Bashkuara Arabe).
Shkaku i mundshëm i uljes emergjente më 13 shkurt të avionit “An-24” n
Programi rus i pastrimit të Arktikut dhe rezultatet e punëve të kryera atje shkaktuan impresionim
Bashkëpunëtorët e policisë në kuadër të një
Anija mësimore ruse me vela "Sedov" (russ. "Седов"), e cila po realizon aktualisht një lundrim përreth botës, u largua nga porti japonez Nagasaki, ku për nder të rusëve u organizua një shfaqje mjaft spektakolare, dhe nisi lundrimin e vet drejt Hong Kongut.
Aktivitete festive me rastin e Ditës së Shën Valentinit do të mbahen sot
Anija amerikane e lundrimeve turistike "Triumph" do të dërgohet sot me ndihmën e një rimorkiatori në portin amerikan Mobile.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
Shkurt 2013
Kalendari i ngjarjeve
Shkurt 2013
2
3
9
10
16
17
23
24