×
Sociale 21 janar 2013
Portugezi Arthur Baptista da Silva, i cili u prezantua para mediave si ekspert ekonomist, konsulent i Kombeve të Bashkuara dhe këshilltar i Bankës Botërore, rezultoi të ishte një mashtrues. Për këtë shkruan gazeta "El Pais".
Në etapën e Kupës Botërore për sportet me slita "Nëpër tokën e Sampo" në Karelia rusët kanë fituar në garat e skive të tërhequra me qen (skijoring). Në garat me slita të mbrehura me gjashtë qen e para në finish mbërriti Indre Dauyotine nga Lituania, kurse në garat me slita me tetë qen - çeku Paul Pfeiffer.
Avioni me anëtarët e ekipit kombëtar rus të patinazhit artistik në akull, i cili u nis nga Moska për në Zagreb, u ul në aeroportin e Budapestit për shkak të motit të keq.
Ndalimi i pirjes së duhanit në vendet publike në Angli çoi në një
Në vendet europiane janë anulluar mijëra fluturime dhe udhëtime me tren për shkak të borës së dendur dhe stuhive.
Kanali televiziv amerikan HBO (Home Box Office) fitoi të drejtën për shfaqjen e filmit “Pussy Riot: A Punk Prayer” të xhiruar nga regjisorët Mike Lerner dhe Maksim Pozdorovkin.
Rajonet qendrore të Rusisë u përfshinë nga një ciklon i fuqishëm. Reshjet e dëborës filluan ditën e dielë dhe vazhduan gjatë gjithë natës së kaluar.
Në Kinë, në kinema do të dalë versioni i filmit "007: Koordinatat “Skyfall” i censuruar.
Në Holandë ra një tërmet në provincën Limburg, e cila kufizohet
Të paktën 25 persona u lënduan si rezultat i përplasjes ballore të dy trenave të udhëtarëve në Vjenë, kryeqytetin e Austrisë, pesë prej të cilëve kanë marrë lëndime serioze.
Kompania ajrore japoneze ANA (All Nippon Airlines) njoftoi mbi anullimin e 171 fluturimeve në javën e
Në Brazil, në qytetin e Campo Grande, mjekët janë duke luftuar intensivisht me epideminë e etheve tropikale. Më shumë se 7 mijë banorë janë infektuar me ethet tropikale që nga fillimi i muajit.
Dy tërmete me magnitudë 5.1 dhe 4.5 ranë të dielën në
Dy trena u përplasën të hënën në kryeqytetin austriak - Vjenë. Sipas informacionit të kanalit televiziv ORF ka viktima, por numri i tyre mbetet i papërcaktuar ende. Aksidenti ndodhi më 08:45 sipas kohës lokale. Në vendin e ngjarjes po punojnë ekipet e shpërtimit.
Nuk arritëm akoma të marrim veten pas fundit të shumëpërfolur të botës dhe dyndjes së vampirëve serbë në vitin e kaluar, kur mbi kokë na ra një e keqe tjetër: pak kohë më parë në Ukrainë u shfaq Çupakabra - një krijesë mitike legjendare kjo me origjinë nga Amerika Qendrore. Me sa duket, mallkimet e atdheut të civilizimit Maya po vazhdojnë të përhapen në mbarë botën.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
5
6
12
13
19
20
26
27