×
Sociale 2 janar 2013
Një kriminel vodhi natën e Vitit të Ri në kopshtin zoologjik në qytetin polak të Chorzow dy pitonë mbretërorë. Kjo u njoftua sot nga përfaqësuesit e policisë lokale dhe punonjësit e kopshtit zoologjik.
Në Indi po bëhet thirrje për ta bërë publik emrin e viktimës së përdhunimit në grup, e cila humbi jetën në Delhi, duke i vënë emrin e saj ligjit të ri kundër dhunës seksuale.
Gjendja shëndetësore e Presidentit të Venezuelës, Hugo Chavez, i cili po kurohet nga kanceri në Kubë, vazhdon të mbetet e komplikuar, deklaroi Zv. Presidenti i vendit Nicolas Maduro.
Në natën e datës 3 në të gdhirë të 4 janarit mbi Tokë do të derdhet një dush meteor. Kjo dukuri quhet Kuadrantida (Quadrantids) dhe paraqet në vetvete një nga rrymat më të fuqishme të meteorëve. Nëse ju do të hidhni vështrimin në pjesën veriore të kupës qiellore, do të keni mundësi të shihni se si disa herë brenda një minute nëpër qiell do të silurojnë meteorë të ndritshëm, të cilët do të flakërijnë për një moment dhe pastaj do të zveniten.
Tre nxënës të një shkolle u plagosën si pasojë e shpërthimit të një bombe artizanale në provincën e Sirnak në juglindje të Turqisë, njofton Agjencia e lajmeve Xinhua, duke cituar mediat lokale.
Përpjekjet për shpëtimin e platformës së shpimit të kompanis
Shumica e amerikanëve - 77% - e konsiderojnë veten të krishterë, 18% - ateistë, të tjerët e pozicionojnë veten si përfaqësues të feve të tjera.
Autoritetet e ishullit Reunion - rajonit të përtej detit të shtetit francez në Oqeanin Indian - shpallën nivelin e lartë të rrezikut (atë portokalli) për shkak të afrimit të stuhisë tropikale Dumile, njoftoi të mërkurën kanali televiziv francez TF1.
Nipi më i madh i Mbretëreshës së Britanisë së Madhe, Princi
Në Francë dolën në shitje vizatimet komike (ang. comics) mbi jetën e Profetit Muhamed.
Në kryeqytetin e Angolës 10 persona gjetën vdekjen dhe rreth 120 të tjerë u plagosën si rezultat i shtypjes masive që ndodhi në stadiumin, ku po zhvillohej një shërbesë fetare.
Natën e Vitit të Ri në Francë janë djegur 1193 automobila. Kjo u njoftua nga Kreu i Ministrisë së Punëve të Brendshme të vendit, Manuel Valls.
Franca, automobilat, zjarrvënie
18 njerëz gjetën vdekjen dhe 16 të tjerë u lënduan rëndë në një aksident trafiku në Senegal.Tragjedia ka ndodhur të martën në afërsi të qytetit të Thies në perëndim të vendit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
5
6
12
13
19
20
26
27