×
Sociale 22 nëntor 2012
Të enjten në Paris, nëpërmjet një votimi të fshehtë të vendeve anëtare të Byrosë Ndërkombëtare të Ekspozitave, kryeqyteti i Kazakistanit Astana u zgjodh si vendi i zhvillimit të ekspozitës ndërkombëtare Expo 2017. "103 vota!
Administrata e burgut Ila, në të cilin po vuan dënimin terroristi norvegjez, plotësoi disa kërkesa të Breivikut. Tani ai ka një raft për librat, rroba për t’u ndërruar dhe së shpejti do të ketë edhe një audio-player.
Drejtor i Përgjithshëm i BBC u bë Tony Hall, i cili më parë drejtonte shërbimin e edicionit të lajmeve të korporatës, njoftoi të enjten Korporata e transmetimeve televizive dhe radiofonike.
Studiuesit amerikanë konfirmuan se pas lindjes së një djali në qelizat e trurit të femrës mund të shfaqen qeliza me ADN mashkulli.
Një burrë i armatosur me thikë, i cili morri peng disa persona sot në një qytet të vogël në qendër të Japonisë, kërkon dorëheqjen e Kryeministrit të vendit Yoshihiko Noda.
Rreth 50 njerëz morrën lëndime të shkallëve të ndryshme si rezultat i përplasjes së dy trenave në metronë e qytetit Busan të Koresë së Jugut.
Ish-Presidenti i Francës Nicolas Sarkozy u thirr për t'u marrë në pyetje në gjykatën e qytetit Bordo në lidhje me çështjen e financimit të paligjshëm të fushatës së tij parazgjedhore në vitin 2007.
Nën këtë emër në Rusi Qendra e Prodhimit e Aleksandër Gricenko botoi librin e përkthyeses së talentuar skandinave Tatjana Çesnokova.
Një tërmet me magnitudë 5.2 ballë ra të enjten në mëngjes në rajonin e ishujve të Komandantit, 300 kilometra larg brigjeve perëndimore të Gadishullit të Kamçatkës, njofton Shërbimi Gjeologjik i SHBA-ve.
Tërmeti me magnitudë 6.1 ballë tronditi të mërkurën bregetin e Kilit 135 km në jugperëndim të kryeqytetit të vendit Santiago. Epiqendra e tij është fiksuar në Oqeanin Paqësor në thellësinë 15.6 kilometra.
Gjashtëmbëdhjetë vetë u vranë dhe 32 të tjerë u plagosën të mërkurën si pasojë e një sulmi vetëvrasës në ish kryeqytetin e Pakistanit - Rawalpindi.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
3
4
10
11
17
18
24
25