×
Sociale 14 nëntor 2012
Niveli i papunësisë në Portugali ka pësuar një rritje në tremujorin e tretë të këtij viti deri në 15.8%, njofton Agjencia statistikore INE.
Tre persona humbën jetën për shkak të rrjedhjes së klorit në uzinën metalurgjike "AVISMA" në Berezniki të krahinës së Permit.
Rreth 90% e punëtorëve të sektorit shtetëror dhe ndërmarrjeve të mëdha industriale i janë bashkuar grevës së përgjithshme që po zhvillohet në Portugali.
Që prej shumë vitesh vendi i prehjes së fundit të Genghis Khan-it (Çingis Kan-it) të Madh është bërë objekt i kërkimeve e debateve të zjarrta të shkencëtarëve, hulumtuesve dhe gjuetarëve të thesareve nga shumë vendeve të botës. Në Mongoli besojnë se varri i paraardhësit të tyre të madh ndodhet diku në zonën malore, në veri të kryeqytetit mongol - Ulan Bator. Sipas legjendës, ai është varrosur në malin Burhan-Haldun.
Si pasojë e një zënke në ambasadën e Libisë në Berlin u lënduan shtatë persona. Incidenti ndodhi më 13 nëntor.
Shërbimi i Internet-telefonisë Skype e ka çaktivizuar përkohësisht funksionin e rip
Në SHBA në moshën 54 vjeçare ndërroi jetë Dennis Avner, personi i njohur falë modifikimeve të shumta të trupit të tij si njeriu-mace. Ai u gjet i vdekur në shtëpinë e vet. Me sa duket, ka kryer vetëvrasje.
Helikopteri mjekësor, që po transportonte të plagosurit në një aksident rrugor, u përplas me linjat e tensionit të lartë në verilindje të Iranit. Si rezultat u vranë të paktën nëntë persona.
Një murgeshë 52-vjeçare nga Milano akuzohet për ngacmime seksuale dhe ushtrim dhune. Akuzat
Dita evropiane e veprimit dhe solidaritetit filloi menjëherë në mesnatë. Në përgjigje të thirrjes së Konfederatës Evropiane të Sindikatave, punëtorët e 23 vendeve dolën me protesta masive kundër masave të ekonomisë shtrënguese.
Autoritetet e Xhamajkës morrën vendimin të ndalojnë leximin e predikimeve fetare në transportin publik.
"Mbreti i futbollit" Pele po kurohet në spital pasi iu nënshtrua një operacioni në këmbë. Ndërhyrja kirurgjikale - artroplastika e plotë e femurit të djathtë - u realizua ditën e shtunë, njoftuan në klinikën e Albert Einstein në Sao Paulo.
Sipas të dhënave të OKB-së, 1.5 milionë njerëz në Haiti
Sindikatat spanjolle e shpallën të mërkurën, datën 14 nëntor, ditë greve mbarëkombëtare.
Piktura e abstraksionistit Mark Rothko "№ 1 (Royal Red and Blue)" u shit në ankandin “Sotheby&rsquo
Në qytetin iranian Yazd dy të akuzuarve për vjedhje u prenë publikisht disa nga gishtat e dorës, njofton Agjencia studentore e lajmeve (ISNA). Siç njoftoi kreu i Departamentit të Drejtësisë së provincës Yazd, u prenë gjithsej katër gishta.
Instituti i Energjisë së rinovueshme në Gjermani publikoi vlerësimin e tij të nivelit të emisioneve të gazrave me efekt serre.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
3
4
10
11
17
18
24
25