×
Sociale 16 tetor 2012
Presidenti i Bjellorusisë Aleksandër Llukashenko pohon se përfaqësuesit e një biznesi të madh rus i ofruan atij personalisht 5 miliardë dollarë për shitjen e kompanisë "Bellaruskalij" nën vlerën reale.
Disa persona të paidentifikuar vodhën shtatë piktura nga Muzeu i Artit në Rotterdam. Sipas
Dy foshnja të moshës rreth një vit u shtruan në një nga spitalet e Jeruzalemit në gjendje gjysmë të vetëdijshme dhe me simptoma helmimi.
Policia e Republikës së Afrikës së Jugut mori nën arrest 40 minatorë, të cilët u përfshinë në një aksion proteste të paautorizuar në minierat e hekurit “Sishen”. Gjatë rebelimit punëtorët pushtuan pajisjet e minierave.
Gjykata në rajonin spanjoll të Galicias filloi shqyrtimin e çështjes mbi katastrofën mjedisore
Rreth 2 mijë persona u evakuuan nga shtëpitë e ndodhura në afërsi të grupit sipërmarrës “Foods Kraft” në qytetin gjerman Bad Fallingbostel, ku u çlirua aksidentalisht në ajër gaz helmues.
Disa persona të panjohur përdhosën natën, në të gdhirë të 16 tetorit, varrin e Moshe Dayan. Njoftohet se në pllakën e varrit të ushtarakut izraelit dhe burrit të shquar të shtetit ishte shkruar "Ministri i dështimit.
Vajza 14-vjeçare pakistaneze Malala Yousafzai, e plagosur rëndë nga talebanët, ka shans të shërohet plotësisht.
Trembëdhjetë çiklistë në Republikën e Afrikës së Jugut u shtruan në spital pas sulmit të grerëzave, folenë e të cilave ata e ngacmuan në provincën Wastern Cape.
Një aksident rrugor me përfshirjen e dy motoçiklistëve nga autokolona e Zonjës së parë të SHBA-ve Michelle Obama ndodhi në shtetin Ohio. Në raportin e policisë thuhet se motoçiklistët u përplasën me njëri-tjetrin.
Rektori i Universitetit të Helsinkit Tomas Vilgelmson njoftoi mbi vendimin e administratës së universitetit për shkarkimin nga detyra të Docentit Johan Beckman.
Në Gjenevë është kryer një sulm ndaj ndërtesës së kishës ruse - Kisha e Lartësimit të Kryqit të Zotit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2012
6
7
13
14
20
21
27
28