×
Sociale 15 tetor 2012
Aktori i famshëm hollivudian Leonardo DiCaprio u dogj në të ndenjurat e tij gjatë xhirimit të një skene erotike të filmit të Martin Scorsese "Ujku i Wall Street" ("The Wolf of Wall Street"), shkruajnë sot mediat amerikane.
Aktivistet e lëvizjes së grave "FEMEN" u përpoqën të hynë të hënën në Ministrinë e Drejtësisë të Francës, duke akuzuar drejtësinë franceze për mbrojtje të përdhunuesve të vajzave minorene.
Nxënësve të shkollave fillore në jug të Vjetnamit i është lejuar të mos shkojnë në shkollë për shkak të faktit se “banorët” e një prej fermave të rritjes së krokodilave janë arratisur.
Autoritetet koreano-veriore hoqën portretet e Karl Marksit dhe Leninit nga sheshi kryesor i Phenianit, njofton botimi britanik "The Daily Telegraph". Demontimi i portreteve është bërë verën e kaluar për asnjë arsye të dukshme.
Autoritetet indiane kanë nisur një hetim kundër njërit prej ministrave kyç të qeverisë, i cili dyshohet për përvetësimin e fondeve nga thesari i shtetit.
Në SHBA qenit të racës Pit Bull iu caktua një avokat për
Shkencëtarët amerikanë Alvin Roth dhe Lloyd Shapley u bënë laureatë të Çmimit Nobel në Ekonomi me frazën "për teorinë e shpërndarjes së qëndrueshme dhe praktikën e modelimit të tregut".
Ish-bashkëpunëtori i miliarderit amerikan William Koch e akuzoi këtë të fundit për rrëmbim. Padia përkatëse u ngrit në gjyq nga Kirby Martensen, i cili ka mbajtur pozicione të larta drejtuese në disa kompani të William Koch.
Piloti i aeroplanit indonezian me pasagjerë u pezullua nga puna e tij me fluturimet për shkak se gabimisht u ul jo në aeroportin ku duhej të ulej.
Sportisti austriak Felix Baumgartner vendosi tre rekorde botërore gjatë kërcimit të djeshëm nga stratosfera.
Autoritetet e një prej shteteve perëndimore të Australisë publikuan listën e par
Gruaja qëlloi mbi të akuzuarin për vrasjen e të birit të saj në gjykatën në Athinë, njoftojnë mediat greke. Incidenti ndodhi të hënën në mëngjes.
Autoritetet e Kubës arrestuan 22 aktiviste të Bashkimit "Gratë me të bardha". Disidentet u
Aktivistja civile 14-vjeçare nga Pakistani Malala Yousafzai, e plagosur nga talebanët, u dërgua për kurim në Britaninë e Madhe. Gjendja e Malala Yousafzai po përmirësohet.
Katër aktivistë të lëvizjes protestuese "Pushto Londrën" lidhën veten
Qindra njerëz dolën në demonstratë në kryeqytetin e Haitit Port-au-Prince. Ata protestojnë kundër çmimeve të larta dhe kërkojnë dorëheqjen e Presidentit Michel Martelly.
Numri i sëmurëve me një formë të rrallë të meningjitit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës arriti në 205 persona, njofton Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve e SHBA.
Parashutisti austriak Felix Baumgartner kreu një kërcim nga stratosfera prej lartësisë 39 km dhe u ul në mënyrë të sigurtë në shkretëtirën New Mexico.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2012
6
7
13
14
20
21
27
28