×
Sociale 1 tetor 2012
Autoritetet iraniane rihapën aksesin në shërbimin kërkimor dhe postar të Internetit të korporatës amerikane Google. Vendimi u morr një javë pas ndalimit të këtyre serverave në territorin e vendit, njoftojnë mediat lokale.
Gjykata e Qytetit e Moskës shtyu sot shqyrtimin e çështjes për anulimin e aktgjykimit të pjesëmarrëseve grupit punk "Pussy Riot", të dënuara me 2 vjet burg për huliganizëm në Katedralen Krishti Shpëtimtari.
Kryeministri i Rusisë Dimitri Medvediev do të takohet sot me themeluesin dhe Drejtorin e Përgjithshëm të rrjetit social më të madh në botë Facebook Mark Zuckerberg.
Operatori i grupit të xhirimit iranian, i cili mbërriti në Nju Jork bashkë me
Tajfuni "Dzhelavat", që gjëmonte në rajonin e ishullit japonez Hokkaidō, po drejtohet drejt Ishujve Kurile me një shpejtësi prej 75 km/h. Viktimat të tij u bënë tashmë 2 persona - në Prefekturat Okinawa dhe Mie.
Gjykata e Qytetit e Moskës do të shqyrtojë të hënën
Ekipi i animatorëve rusë po realizon me sukses një projekt për krijimin e një mjedisi për fëmijë dhe adoleshentë, me imazhe pozitiv të shpikësve.
Sot, më 1 tetor, Republika e Qipros feston tradicionalisht Ditën e Pavarësisë. Në vitin 1960, Qipro fitoi pavarësinë e shumëpritur dhe u bë një shtet sovran.
Nxënësit e shkollës nga Rusia - pjesëmarrës në Olimpiadën Ndërkombëtare të Informatikës, që u mbajt në Itali, u kthye në atdhe, duke sjellë me vete katër medalje të arta.
Në kryeqytetin e Haitit Port-au-Prince mijëra njerëz dolën të dielën mbrëma në një marshim proteste, duke kërkuar dorëheqjen e qeverisë dhe presidentit Mishel Joseph Martelly.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2012
6
7
13
14
20
21
27
28