×
Sociale Shtator 2012
Në Mineapolis amerikan banori vendas hapi zjarr ndaj kolegëve të vet, kur morri vesh se
Mijëra nxënës të shkollave dhe studentë ditën e enjte dolën në rrugët e kryeqytetit të Kilit Santiago, duke kërkuar përmirësimin e cilësisë së arsimit.
Moska po përgatitet të organizojë festivalin ndërkombëtar të dritës. Në ndërtesat në qendër të kryeqytetit rus po instalohen pajisje të veçantë, të cilat do të projektojnë në mure imazhe me drita.
Producent i filmit provokues “Pafajësia e Myslimanëve" Nakoula Basseley Nakoula u arrestua ditën e enjte në Los Anxhelos. Krijuesi i xhirimit "ndodhet në paraburgim dhe duhet të dalë para gjykatës federale".
Dy tajfunë të fuqishëm po zhvendosen drejt Japonisë. Siç njoftoi Shërbimi kryesor meteorologjik i vendit, më shumë shqetësim shkakton tajfuni “Zhelavat”, i cili po shkon drejt prefekturës jugore Okinawa.
Një avion u rrëzua dhe u dogj ditën e premte në Nepal menjëherë pas ngritjes, të gjitha 19 personat që ndodheshin në bord u vranë. Aksident ajror ndodhi në afërsi të aeroportit të kryeqytetit të shtetit Katmand.
Komisioni për turizmin dhe monumentet antike i Bashkimit të Rinisë Revolucionare të Egjiptit synon
Revista spanjolle satirike “El Jueves” ("E enjtja") botoi një karikaturë të Profetit Muhamed. Si
Një kamion në autostradën pranë Berlinit goditi një autobus me fëmijë nga Polonia, që shkonin në një ekskursion në Londër. Për këtë njoftoi ditën e enjte kanali televiziv TVN24.
Në Athinë, manifestimi i mijëra banorëve i drejtuar kundër masave ekonomike
Presidenti i kompanisë më të madhe ruse të naftës "Rosneft" Igor Seçin i dha Kreut të Venezuelës Hugo Chavez si dhuratë nga Presidenti i Rusisë Vladimir Putin një kone të “Terrier” (racë qeni) të zi rus.
Aeroplani, me të cilin po fluturonte Presidenti i SHBA Barack Obama ditën e mërkurë ra në një zonë me turbullira të forta ndërsa ulej në aeroportin e qytetit Toledo, Ohio.
Një banor i fshatit, përmes të cilit po ndërtojnë një rrug
Në Suedi "vrasësi serial" Peter Mangs, fajtor për vrasjet e emigrantëve, u
Në gadishullin meksikan California ra një tërmet me magnitudë 6.2 ballë, njofton të mërkurën Shërbimi Gjeologjik i SHBA.
Këngëtarja e famshme amerikane Madonna gjatë një koncerti të saj u shpreh për mbështetjen e Barack Obama në zgjedhjet e ardhshme për president të SHBA, por pop-diva gabimisht e quajti Kreun e shtetit amerikan mysliman.
Të paktën tetë persona u vranë ditën e mërkurë në brigjet e ishullit indonezian Sumatra si rezultat i përplasjes së një trageti me një anije mallrash.
Gjatë përleshjeve midis policisë dhe protestuesve pranë nëdrtesës së parlamentit në Madrid të martën u plagosën 65 persona, midis tyre pothuajse gjysma policë, ndërkohë 27 protestuesë u arrestuan, njofton televizioni spanjoll.
Diamanti rekord 158 karatësh u gjet në Jakutia. Çmimi i gurit vlerësohet me më shumë se 1.5 milionë dollarë. Megjithatë, gjetje të tilla jo rrallë herë iu sjellin fatkeqësi pronarëve të tyre... Guri unikal u nxorr në vendburimin “Njurba” të kompanisë ruse "ALROSA". Përmasat e kristalit natyror - 35 mm në gjatësi dhe 22 milimetra në gjerësi dhe lartësi. Për nga madhësia e tij ai zë vendin e 12 ndër gjithë diamantet me origjinë ruse.
Sindikatat greke njoftuan të mërkurën një grevë 24-orëshe në
Prokuroria e Turqisë filloi përgatitjet për zhvarrosjen e trupit të Presidentit të tetë të Turqisë Turgut Ozal.
Aktorja dhe e Dërguara e Posaçme e Komisionerit të Lartë të OKB
Në jug të Afrikës ra një tërmet me magnitudë 5.2 ballë. Siç njofton Shërbimi Gjeologjik i SHBA, tronditjet nëntokësore u regjistruan në thellësinë 15.7 km më 03:43 sipas orës lokale.
Instituti francez i Studimeve Ifop realizoi një studim në mesin e banorëve të Bashkimit Evropian. Rezultatet treguan se 64% e francezëve sot do të refuzonin aplikimin e monedhës së vetme evropiane.
Shërbimi shëndetësor i Danimarkës forcon rregullat për donacionin e
Mediat në gjithë Greqi do të mbajnë një grevë 24-orëshe. Kanalet televizive dhe radiot nuk po transmetojë lajme dhe programe argëtuese. Ndaloi rifreskimi i shumicës së faqeve të lajmeve në Internet.
Katolikëve gjermanë, të cilët refuzuan të paguajnë taksën e kishës, mund t’ju mohohet kungimi apo varrimi në përputhje me ritet fetare. Vendimi i peshkopëve gjermanë u miratua nga Vatikani.
Një bandë kriminelësh të paidentifikuar ditën e dielë realizoi një
Prodhuesi më i madh i elektronikës në botë Foxconn deklaroi se do të
Në Nepal rifilloi kërkimi i shtatë alpinistëve të humbur pa lënë gjurmë në vargmalin masiv Manaslu në Himalaje, ku ditën e dielë nëntë persona u vranë si rezultat i rënies së një orteku.
Të paktën 40 persona u bënë viktima të rrëshqitjeve të tokës, të shkaktuar nga shirat e pandërprerë në shtetet verilindore indiane.
Këlyshi i një pande gjigande, që lindi vetëm një javë më parë në kopshtin zoologjik kombëtar të SHBA në Uashington, u gjet i ngordhur.
Trembëdhjetë persona u zhdukën sot pa lënë gjurmë si rezultat i një përplasje të një barke peshkimi japoneze me anijen e mallrave të regjistruar në Panama.
Në Velikij Novgorod ditën e premte festojnë 1150 vjetorin e shtetit rus. Platformat kryesore të festës do të jenë Kremlini dhe qyteza Rurik - rezidenca e lashtë e princërve të Novgorod.
Pranë bregdetit perëndimor të ishullit grek të Kretës ditën e premte ra një tërmet i fortë, njoftoi Shërbimi Gjeologjik i SHBA.
Pranë trupit të njeriut u gjet një shishe me terpentinë. Për këtë njoftojnë mediat lokale.
Ditën e premte, më 21 shtator, në Japoni filloi shitja e smartfonëve iPhone 5 nga kompania Apple. Siç njofton Agjencia lokale Kyodo, keqbërrësit kanë vjedhur tashmë të paktën 220 telefona mobile.
Aktorja e filmit "Pafajësia e Myslimanëve" ngriti një padi kundër krijuesit të filmit kinematografik, duke e akuzuar atë për makinacion dhe mashtrim. Cindy Lee Garcia gjithashtu po përpiqet të arrijë fshirjen nga YouTube të videos skandaloze.
E veja e John Lennon Yoko Ono deklaroi për synimin e saj për të shpërblyer pjesëmarrëset e grupit punk rus “Pussy Riot” me Çmimin e Paqes "Lennon-Ono" gjatë ceremonisë së të premtes në Nju Jork.
Partitë opozitare dhe sindikatat e Indisë ditën e enjte bënë thirrje për zhvillimn e protestave masive kundër reformave ekonomike, për të cilat qeveria indiane njoftoi javën e kaluar.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Shtator 2012
Kalendari i ngjarjeve
Shtator 2012
1
2
8
9
15
16
22
23
29
30