×
Sociale 26 qershor 2012
200-vjetori i luftës së Rusisë me Napoleonin ka ringjallur interesin ndaj kësaj ngjarjeje jo vetëm të historianëve rusë, por edhe atyre të huaj. Sot (më 26 qershor) në Vjenë u organizua një konferencë shkencore ndërkombëtare me temë "Viti 1812. Luftërat e Napoleonit dhe pasojat e tyre për Rusinë dhe Austrinë, formimin e një Europe të re".
Vullkan Shiveluç, që është aktivizuar tani në Gadishullin e Kamçatkës (Lindja e Largët e Rusisë), hodhi dy shtylla hiri në një lartësi prej 6.5 km mbi nivelin e detit.
Gjykata Rajonale e Këlnit e renditi cirkumzicionin (synetin) e djemve për bindje fetare si kundërvajtje penale.
Show unikal i tankeve që vallëzojnë është planifikuar të zhvillohet në
Rusia, Forum, tank, vallëzim
Skuadra e Universitetit rus të Lindjes së Largët u bë kampionia e dyfishtë e Konkurseve ndërkombëtare të robotikës nënujore që përfunduan në qytetin amerikan Orlando.
Në Nju Jork, në vendin e Kullave Binjake të shkatërruara më 11 shtator të vitit 2001, është ngritur skeleti i një rrokaqielli të ri. Ndërtesa 72-katëshe do të jetë e gjashta në qytet për nga lartësia.
Deri në fund të vitit 2012 Rusia pret të bjerë dakord me Izraelin për të ndërtuar në territorin e tij stacionin tokësor të sistemit rus të navigacionit satelitor GLONASS, njoftoi Kreu i Agjencisë Federale Kozmike të Rusisë "Roskozmos" Vladimir Popovkin.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2012
2
3
9
10
16
17
23
24
30